kizilciklar.com
kızılcık

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Kızılcık Meyvesi

Kızılcık Meyvesi, kızılcıkgiller familyasına ait olan kızılcık ağacından elde edilen meyveye verilen isimdir. Bu meyvenin ağasının boyu beş ile sekiz metre arası değişiklik göstermektedir. Damarları boyunca tüylü bir yapıya sahip olan bu ağacın yaprakları ise koyu yeşil bir renk özelliği taşımaktadır. Çiçekleri şubat ve mart aylarında açmaktadır ve çiçek renkleri ise küçük sarı bir şekilde oluşur. Kızılcık meyvesi çıkmaya başladığında yeşil bir renktedir. Olgunlaştıkça bu renk sarıya dönüşür ve tam olgun zamanında ise kırmızı bir renk alır. Tohum ile çoğalan bu ağacın en sevdiği toprak türü ise kuru ve balçıklı topraklardır. Kızılcık meyvesi ekşi bir tada sahiptir. Bu meyveden bir çok yiyecek ve içecek elde edilebilmektedir. Kuru olarak tüketilebileceği gibi çeşitli hoşaf, meyve suyu ve reçelleri yapılabilmektedir. Bu ağaç meyvesinin odunu oldukça sağlam bir yapıya sahiptir ve suda batma özelliği bulunmaktadır. Genellikle bu ağaç baston yapımı için tercih edilmektedir. 

Kızılcık meyvesinin faydaları
 • Kızılcık meyvesi vücudun özellikle vücudun direncini arttırmaya faydalıdır. Beyni zinde tutar ve vücudu enerjik bir yapı kazandırır. 
 • İçerisinde bulunan maddeler midede meydana gelebilecek rahatsızlıkların tedavisi için oldukça faydalıdır. Özellikle gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkların önlenmesine fayda sağlar. 
 • Ağız çevresinde ve içinde meydana gelen yaraların hızlı bir şekilde tedavisini yapmaya yardımcı olur. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen ve oldukça rahatsızlık veren gazların dışarıya kolay bir şekilde atılmasına fayda sağlar.
 • Bunun yanı sıra virüs ve bakterilere karşı etkili bir savaş açar. Kızılcığın içerisinde bulunan etkin maddeler vücuda etki etmiş olan mikropların da önlenmesine büyük bir fayda sağlamaktadır. Ayrıca mikropların yol açtığı alerji ve iltihaplanma gibi durumların önüne geçerek vücudu hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur.
  Kızılcık Meyvesi

 • Kızılcık meyvesinin vücuda vermiş olduğu bir diğer yarar ise meydana gelebilecek olan ateş gibi durumların önlenmesine ve vücut sıcaklığının normal değerlerde kalmasına yardımcı olmasıdır. Bu meyve özellikle menopoz gibi durumlarda oldukça büyük bir fayda sağlamaktadır. 
 • Sindirim sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıkların önlenmesine çok büyük bir fayda sağlamaktadır. Ayrıca ishal ve kabızlık gibi sorunların çözümü için harika bir meyvedir. 
 • Böbreklerde oluşmuş rahatsızlıklar içinde oldukça faydalıdır. Özellikle böbreklerde oluşabilecek taş ve kum gibi rahatsızlık verici durumların vücuttan atılmasına fayda sağlar. 
 • Kızılcık meyvesi kan pıhtılaşmasının oluşmasına da büyük bir fayda sağlamaktadır. Ayrıca idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonların hızlı bir şekilde dışarı atılmasını sağlamaktadır. 
 • Kansere neden bazı unsurların vücuttan atılmasını sağlayan bu meyve karaciğerin işlevini yapmasına da büyük bir fayda sağlar. 
 • Kalp hastalıklarına karşı da oldukça etkilidir. Kızılcığın içerisinde bulunan flavonoidler kalp krizi gibi tehlikeli durumların oluşmasını da engellemektedir. 
 • Bunun yanı sıra kızılcık meyvesi diş ve diş eti sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Dişlerin güçlü bir yapı kazanmasına yardımcı olarak damak çekilmesi ve diş eti hastalıklarının önlenmesine fayda sağlar. 
 • Kemiklerin güçlü bir yapı kazanması konusunda da oldukça etkilidir. Kemiklerde meydana gelebilecek çatlak ve kırık gibi durumların hızlı bir şekilde tedavisini yapmaya yardımcı olmaktadır. 
 • Eklem ağrısı ve romatizma gibi durumların oluşmasını engellemektedir. Ayırca çeşitli nedenlerden dolayı vücutta meydana gelebilecek ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Yayınlanma Tarihi : 01.07.2017 16:12:30

Kızılcık Meyvesi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Kızılcık Meyvesi"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Kızılcık Meyvesi

Kızılcık Meyvesi, kızılcıkgiller familyasına ait olan kızılcık ağacından elde edilen meyveye verilen isimdir. Bu meyvenin ağasının boyu beş ile sekiz metre arası değişiklik göstermektedir. Damarları boyunca tüylü bir yapıya sahip...

Kızılcık Nedir

Kızılcık nedir, odunsu bir bitki olan kızılcık, kuzey yarım kürede ılık iklim tipinde yazlık ormanların hakim olduğu nemli yerlerde yetişir. Boyları 5-8 metre arasında değişir. Koyu yeşil yapraklarda her iki yüz de tüylü olup dama...

Kızılcık Fidanı

Kızılcık Fidanı, Kırmızı renkte ekşi bir tada sahip meyve bitkisidir. Sonbahar mevsiminin en gözde meyvelerinden biri olan kızılcık fidan halindeyken iyi bir bakımla hızla verim sağlayabilir. Bunun için söz konusu fidanın Mart vey...

Kızılcık Ne İşe Yarar

Kızılcık Ne İşe Yarar, Kızılcık sarı çiçekli mayhoş tatlı bir meyvedir. Kızılcığın meyvesi kırmızı renktedir. Ortalama bir metre kadar boylarda olan ağaçlarda yetişir. Kızılcık sade, şurup, marmelat, kızılcık çayı, kızılcık kurabi...

Kızılcık Şerbeti

Kızılcık Şerbeti eylül ekim aylarında olgunlaşan kızılcıklardan yapılan harika bir içecektir. Kızılcık şerbetinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Kızılcık genelde Karadeniz bölgelerinde yetişen bir bitki çeşididir.Ağ...

Kızıl Hastalığı

Kızıl hastalığı, kızarıklık ve döküntülerle seyreden ateşli bir hastalıktır. Hastalık streptokok bakterisinin salgıladığı zehirlerle birlikte tetiklenir. Daha çok çocukları etkileyen kızıl hastalığı, geçiren kişilerde bağışıklık s...

Kızılcık Çiçeği

Kızılcık çiçeği, kızılcık çiçeği, şubat ve mart aylarında açan sarı veya beyaz renkte bir bitki türüdür. Sonbaharda çiçekleri dökülür ve meyve vermeye başlar. Kirazı andıran görüntüsü ve koyu kırmızı rengiyle çok mayhoş bir tadı v...

Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır

Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır; Kızılcık, yaz mevsiminde pazar ve marketlerde satılan mayhoş bir meyvedir diyebiliriz. Kızılcık çok vitaminli ve besin değeri yüksek olan bir meyvedir. Kızılcık özellikle kış aylarına hazırlık yapma...

Kızılcık Reçeli Nasıl Yapılır

Kızılcık Reçeli Nasıl Yapılır, her insan için kahvaltı sofralarının baş tacı olan vazgeçilmeyen mükemmel lezzeti olan besin maddesinden bir tanesi de reçelidir. Reçel özellikle çocuklar tarafından en çok beğenilerek ve sevilerek t...

Kızılcık Çorbası

Kızılcık Çorbası, Türk mutfağı için vazgeçilmezler arasın da olan ve özellikle akşam yemeklerinden önce çorba sık sık tercih edilmektedir. Birden fazla çorba çeşidi bulunmaktadır. Çorba çeşitlerinde biri de kızılcık çorbasıdır. Bi...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

kızılcık, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Eylül - 2017