kizilciklar.com https://www.kizilciklar.com Kızılcık, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kizilciklar.com Sun, 04 Jun 2017 00:00:00 +0000 Tue, 22 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Kızılcık https://www.kizilciklar.com/kizilcik.html Wed, 14 Nov 2018 11:22:06 +0000 Kızılcık; Genelde çiçekleri sarı renkte olan kızılcık 1 metreye kadar boyu uzayan ağaçlarda yetişir. Eski zamanlarda tıbbi amaç ile kullanılan kızılcık aynı zamanda marmelat ve içecek olarak ta tüketilmektedir Kızılcık; Genelde çiçekleri sarı renkte olan kızılcık 1 metreye kadar boyu uzayan ağaçlarda yetişir. Eski zamanlarda tıbbi amaç ile kullanılan kızılcık aynı zamanda marmelat ve içecek olarak ta tüketilmektedir. Bunların dışında kızılcık ayrıca yünlü battaniyeleri boyamakta da kullanılmıştır. İnsan sağlığına da yararlı olan kızılcık içerdiği zengin vitamin ve minerallerden dolayı çokça tercih edilir.

Mineraller bakımından oldukça zengin olan kızılcık iyi bir derecede sodyum, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve kalsiyum içermektedir. Hayati önem taşıyan kızılcık aynı zamanda tiamin, riboflavin ve piridoksin içererek A, E, C ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir. C vitamini bakımından oldukça zengin olan kızılcık tıpkı diğer C vitamini içeren meyveler gibi antioksidandır. Bu bakımdan insan sağlığında önemli rol oynar. İçerdiği vitaminler sayesinde diş bakımından, cilt sağlığına, sindirim sistemlerine, hücrelerin yenilenmesine ve kışın geçirilen gribal enfeksiyon hastalıklarında oldukça etkilidir. Sağlık açısından bu kadar önemli olan kızılcığın ne gibi yararları var ve nelere faydası varmış diye merak söz konusu olabilir. Şimdi kızılcığın faydalarına göz atabiliriz.

Kızılcığın faydaları nelerdir;

İdrar yolu enfeksiyonuna karşı kullanılan kızılcık; Böbreklerle birlikte sindirim sistemi organlarını etkileyen idrar yolları enfeksiyonu genelde ciddiye alınmayan bir hastalıktır. Erkeklerde prostata dahi yol açabilir. Bu hastalıkları dikkate alarak kaynatılmış bir bardak kızılcık suyunu tüketmek idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelecektir.

Anti tümöre karşı kızılcık; Dünyada bir çok ülkede üzerinde bilimsel çalışmalar yapılan meme, kolon, prostata ve bir çok kanser hastalığına karşı etkilidir. İçerdiği salisilik asit sayesinde kızılcık suyu kan pıhtılaşmasını engeller ve tümörleri ortadan kaldırır. Kızılcık suyu tüketenler bu sayede kanser riskini azaltabilirler.

Kardiyovasküler için kızılcık; Ateroskleroz tehdidini azaltan kızılcık bu sayede kan içerisinde oluşan yağların, kalsiyum ve kolesterolün birikmesini ve alterlerin tıkanmasını engeller. Vücuda yeterli miktarda oksijen gitmesini sağlayan kızılcık kalp krizi ve felç gibi hastalıkların riskini ortadan kaldırır.

Diş çürümelerine karşı kızılcık; Kızılcıkta bulunan bazı maddeler dişlere bakterilerin yapışmasını engeller. Bu maddeler dişlerde asit üretilmesini ve dişlerin etrafında plaklar oluşmasına izin vermez. Yalnız marketlerde satılan hazır kızılcık suları şeker ve glikoz içerdiği için sağlığınıza çokta yararı olmayabilir. Bunun için evde kaynatılmış doğal kızılcık sularını tercih ediniz.

Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı kızılcık; Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı oluşan bakterileri engelleyen kızılcık aynı zamanda çocuklarda kulak rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Kansere karşı kızılcık; Yoğun şekilde anti kanserojen birleşenler içeren kızılcık suyu özellikle kolon kanseri ve mesane kanserini engellemeye birebirdir. Aynı zamanda mikro tümörlerin oluşmasını engelleyen kızılcık meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını da önler. Kızılcık suyu bir çok kanser hastalığına iyi gelmektedir.

Kemik ve dişleri güçlendirir; Doğal kızılcık suyu içerdiği kalsiyum mineralinden dolayı kemik hastalıklarını önler ve dişleri güçlendirmeye birebirdir.

Kızılcığın diğer hastalıklara karşı faydası; Kış aylarında en çok yakalanan hastalıklardan soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon gibi hastalıklara iyi gelen kızılcık suyu aynı zamanda sindirim sistemi, kabızlık ve obezite gibi rahatsızlıkları da engeller. Ülserin oluşmasını engelleyen kızılcık bağırsakları temizleyen ve bağırsak hastalıklarına iyi gelen bir şifa kaynağıdır.

Kızılcığı tane olarak tükettiğimizde bir çok faydası olduğu gibi kızılcığı şerbet olarak tükettiğimizde de bir çok faydası vardır. Şimdi birde kızılcık şerbetinin faydalarına bakalım.]]> Kızılcık Çayı Nasıl Yapılır https://www.kizilciklar.com/kizilcik-cayi-nasil-yapilir.html Thu, 15 Nov 2018 01:10:22 +0000 Kızılcık Çayı Nasıl Yapılır; Kızılcık; Mayhoş tadı seven herkesin ilk tercih ettiği meyveler arasında yer alır. Kızılcığın faydaları da oldukça fazla olduğu için tüketmek gerekir. Halk olarak en sevdiğimiz vazgeçeme Kızılcık Çayı Nasıl Yapılır; Kızılcık; Mayhoş tadı seven herkesin ilk tercih ettiği meyveler arasında yer alır. Kızılcığın faydaları da oldukça fazla olduğu için tüketmek gerekir. Halk olarak en sevdiğimiz vazgeçemediğimiz içeceklerin başında çay gelir. Bu nedenle kızılcığında faydalarından yararlanmak için kızılcık çayını bol bol tüketmek için kızılcık çayı nasıl yapılır bilmek gerekir. 


Kızılcık Çayı Nasıl Yapılır, Tarifi
 • 1 tutam kuru yada taze kızılcık
 • 1 litre su
Yapılışı; Kızılcık çayının yapımı için öncelikle 1 litre su kaynatılır. Ardından kaynamış su içine kızılcık atılır. Ve içerisinde kızılcık olan kaynamış su biraz daha kaynatılır. Ocağın altı kapatılır. 15-20 dakika arası çaydanlığın ağzı kapatılır ve kızılcık çayının demlenmesi beklenir. Günde 2 fincan kızılcık çayı tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kızılcık Çayı Faydaları
 • İdrar söktürücüdür, bu özelliği sayesinde kızılcık çayı tüketen bireylerde şişkinlik, hazımsızlık ve ödem sıkıntıları azalır, yok olur.
 • Viral hastalıkların (soğuk algınlığı, grip, nezle gibi) tedavi edilmesinde sıklıkla kullanılır, iyi bir tedavi edicidir. 
 • Ağzınızda herhangi bir nedenle çıkan yaraların tedavi eder. Fakat ağız yaralarının tedavisi için kızılcık çayı aç karnına tüketilmelidir.
 • Kalp ve damar sağlığının korunması için kızılcık çayının tüketimi oldukça etkilidir.
 • Mide sağlığını korur ve mideye giren bakterilerin temizlenmesini, arınmasını sağlar.
 • Diyet yapmak isteyenler sıklıkla bitki ve meyve çayları tüketirler. Bu bitki çaylarının başında kızılcık çayı da gelir. Hem sabah hem de akşam aç karnına kızılcık çayı tüketmek yağların yakılmasını hızlandırır ve metabolizma hızını artırır. Böylece kilo vermeyi sağlar.
 • Gut hastalığı ile beraber gelen semptomları azaltır, yok eder.
 • Vücut direncinin artmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
Kızılcık çayı nasıl yapılır, her bitki çayı gibi kısa zaman içinde uğraş gerektirmeden hazırlanır. Ve sağlığa faydaları oldukça fazla olduğu için endişe etmeden ve üşenmeden kızılcık çayı nasıl yapılır, öğrenmek ve yapmak gereklidir.
]]>
Hamilelikte Kızılcık Yemek https://www.kizilciklar.com/hamilelikte-kizilcik-yemek.html Thu, 15 Nov 2018 01:32:59 +0000 Hamilelikte Kızılcık Yemek, kısa boylu olan ağaçlarda yetişen kızılcık hem sodyum hem de potasyum içermektedir. Aynı zamanda mineraller, kalsiyum, bakır ve demir bakımından oldukça yüksek olan bir meyve çeşididir. Hamilelikt Hamilelikte Kızılcık Yemek, kısa boylu olan ağaçlarda yetişen kızılcık hem sodyum hem de potasyum içermektedir. Aynı zamanda mineraller, kalsiyum, bakır ve demir bakımından oldukça yüksek olan bir meyve çeşididir. Hamilelikte kızılcık yemek anne adayı için hiç bir probleme neden olmaz, aksine hem bebek hem de anne açısından çok faydalıdır. Sağlık bakımından bu kadar faydalı olan kızılcık meyvesini özellikle hamilelik döneminde ekşi aş eren anne adayları sık olarak tüketmektedir. Kızılcık meyvesi aynı zamanda hücrelerin yenilenmesine, cilt ve diş sağlığının korunmasında en faydalı meyvelerden bir tanesidir. 

Hamilelikte kızılcık yemek pek çok anne adayının cilt ve diş sorunları ile karşılaştıklarından dolayı kızılcık meyvesi tüketmeleri onlar açısından çok faydalıdır. Hamilelik döneminde anne adaylarının ilaç kullanmaları zararlı olduğu için soğuk algınlığı, grip ve nezle rahatsızlıklarında tamamen doğal bir C vitamini kaynağı olan kızılcık meyvesini bolca tüketebilirler. Çoğunlukla hamilelikte kızılcık yemek kabızlık problemi yaşayan anne adayları için mucizevi etki gösteren meyvedir. 

Hamilelikte Kızılcık Yemek Faydaları Nelerdir 

Strese karşı en güzel doğal bir silah olan kızılcık savunma sistemini güçlendirdiği için hamilelik dönemini stresli geçirenler için faydalı olmaktadır. Uyku sorunu yaşayan anne adaylarının hamilelikte kızılcık yemek uyumadan önce çayının içildiğinde beyinleri dinlenir ve rahat uyumalarına yardımcı olur. Hamilelik döneminde pek çok anne adayının yaşadığı ortak sorun olan ishal rahatsızlığını önleme hususunda çok etkilidir. Kısacası kızılcık meyvesi hamilelikte eğer düzenli olarak tüketilmesi gereken en sağlıklı ve faydalı meyvedir. 

Ayrıca hamilelikte kızılcık yemek, böbreklerde taş oluşmasını engellediği gibi, solunum yolu enfeksiyonuna çok iyi gelmektedir. Eğer her gün düzenli olarak tüketilir ise, midede ülser oluşma riskini en aza indirmektedir. Bağırsakları temizleyerek sağlığını büyük ölçüde korunmasında çok yararlıdır.
]]>
Kızılcık Çorbası https://www.kizilciklar.com/kizilcik-corbasi.html Thu, 15 Nov 2018 17:46:41 +0000 Kızılcık Çorbası, Türk mutfağı için vazgeçilmezler arasın da olan ve özellikle akşam yemeklerinden önce çorba sık sık tercih edilmektedir. Birden fazla çorba çeşidi bulunmaktadır. Çorba çeşitlerinde biri de kızılcık Kızılcık Çorbası, Türk mutfağı için vazgeçilmezler arasın da olan ve özellikle akşam yemeklerinden önce çorba sık sık tercih edilmektedir. Birden fazla çorba çeşidi bulunmaktadır. Çorba çeşitlerinde biri de kızılcık çorbasıdır. Birçok faydası olan kızılcıktan daha çok faydalanabilmek çorbası da tercih edilmektedir. 

Kızılcık Çorbası Malzeme Listesi
 • Bir miktar kızılcık tarhanası 
 • 1 adet orta boy kuru soğan 
 • 5 yemek kaşığı sıvı yağ 
 • 1 yemek kaşığı tere yağı 
 • 1 diş sarımsak 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
Kızılcık Çorbası Yapılışı: Orta boy tencerenin içine yağı koyun. Daha sonra yemeklik doğranmış soğanları yağın içerisine ilave ederek karıştırın. Soğanlar Kavrulmaya yakın sarımsakları ilave edin. Bu şekilde bir iki tur daha karıştırın. Ardından üzerine yavaş yavaş su  ilave ederek karıştırın. Suyun ardından içerisine kızılcık tarhanayı ilave edin. Bu şekilde kaynayana kadar karıştırın. Hızlı hızlı karıştırırsanız topaklanmaya engel olursunuz. Kaynamaya başladıktan sonra 80-10 dakika daha kaynatın. Afiyet olsun. 
]]>
Kızılcık Çeşitleri https://www.kizilciklar.com/kizilcik-cesitleri.html Fri, 16 Nov 2018 17:45:50 +0000 Kızılcık çeşitleri: Kızılcık çok önceki yıllardan bu yana hep var olmuş bir meyvedir. Kızılcık hem güzel rengi hemde kokusu ile insanları cezbedici özelliğe sahiptir. Kızılcık çok faydalı bir meyvedir. Hatta faydaları Kızılcık çeşitleri: Kızılcık çok önceki yıllardan bu yana hep var olmuş bir meyvedir. Kızılcık hem güzel rengi hemde kokusu ile insanları cezbedici özelliğe sahiptir. Kızılcık çok faydalı bir meyvedir. Hatta faydaları saymakla bitmez. İnsan kızılcık meyvesini her an yemek isteyebilir. Bunun sebebi ise hafif ekşimsi tadı onun çok önemli bir özelliğidir. Kızılcık ilk olmaya başladığı zamanlarda çok ekşi bir besin türü olur. Ama zaman geçtikçe kızılcık meyvesi o kadar tatlılaşır ki kızılcığı gören kişiler onu yemeden duramazlar. Zaten ilk olmaya başladığı zamanlarda rengi de çok açık kırmızıdır. İnsan baktığı zaman o kadar da canı yemek istemez. Ama zamanla olgunlaşan kızılcığın rengi de kırmızılaşmaya başlar. Bu renk kızılcığı vazgeçilmez bir besin yapar. Ayrıca kızılcık ülkemizin çoğu bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilir. Hem kızılcığın reçeli de yapılır. Reçeli de çok lezzetli olur. Adeta sabah kahvaltılarında vazgeçilmez bir ürün haline gelir. Kızılcığı reçel halinde sevmeyen, çiğ çiğ yiyemeyenler de kızılcığı şerbet yaparak veya direk kızılcık suyu olarak tüketebilirler. Ayrıca kızılcığın marmelatı da diğer seçenekler arasındadır.

Kızılcık içerisindeki birçok vitamin ve mineral sayesinde insan vücuduna çok faydalıdır. Bol miktarda A, C, E ve K vitaminleri içeren kızılcık, tiamin, riboflavin, piridoksin gibi vücut sağlığı açısından hayati önem taşıyan maddeler içerir. Bol miktarda sodyum ve potasyum içermektedir. Ayrıca sodyum ve potasyumun yanında daha aklımıza gelmeyen birçok mineral bulundurur. Kızılcık içerisinde bulunan  kalsiyum sayesinde de kemik gelişimini arttırmaktır. Kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarına, diş çürümelerine, solunum yolu enfeksiyonlarına, kemiklerin güçlenmesinde ve hayati tehlike oluşturan kanser hastalıklarına karşı bir çözüm yoludur. 

Kızılcık çeşitleri aslında ayırt edilmemelidir. Çünkü kızılcık her haliyle çok faydalı ve vitaminlidir. Ama en güzel kızılcık çeşitleri ince dallı gövdeye sahip, çiçekleri sarı renk olan, meyvesi ise kıpkırmızı renge sahip olandır. Kızılcık şekil olarak çalıya benzer. Ve çok geç meyve verir. Yani kızılcık yemek için beklememiz gerekir. Kızılcık meyvesi, yaprağı, ağacının kökü ve hatta kabuğu dahil olmak üzere tümüyle bir şifa kaynağıdır. Kızılcık içerisinde bol miktarda C vitamini bulunur. C vitamini içeriğinden ötürü kışın ortaya çıkan hastalıklara karşı da bire bir çözüm yoludur. Bizi her türlü grip, nezle, soğuk algınlığından korur. 

Kızılcık çeşitleri iki bölüme ayrılır

Flavonoidler: Soya fasulyesinde, yeşil çayda, elmada, üzüm çekirdeğinde bol miktarda bulunan en önemli kızılcık türlerinden biridir. Bilinen sadece 4000 çeşidi vardır. Vücut direncinin artmasında ve hastalıklara karşı direnç oluşturmaya yardımcı olur.


Karotinoidler: Karotinoidlerin bilinen en ünlü çeşidi domateste bulunan likopendir. Günümüzde sadece 600 çeşidi mevcuttur. Antioksidan içerir ve flavonoidler gibi bağışıklık sistemini güçlendirerek daha sağlıklı olmamızı sağlarlar.
]]>
Kızılcık Meyvesi https://www.kizilciklar.com/kizilcik-meyvesi.html Fri, 16 Nov 2018 20:19:01 +0000 Kızılcık Meyvesi, kızılcıkgiller familyasına ait olan kızılcık ağacından elde edilen meyveye verilen isimdir. Bu meyvenin ağasının boyu beş ile sekiz metre arası değişiklik göstermektedir. Damarları boyunca tüylü bir ya Kızılcık Meyvesi, kızılcıkgiller familyasına ait olan kızılcık ağacından elde edilen meyveye verilen isimdir. Bu meyvenin ağasının boyu beş ile sekiz metre arası değişiklik göstermektedir. Damarları boyunca tüylü bir yapıya sahip olan bu ağacın yaprakları ise koyu yeşil bir renk özelliği taşımaktadır. Çiçekleri şubat ve mart aylarında açmaktadır ve çiçek renkleri ise küçük sarı bir şekilde oluşur. Kızılcık meyvesi çıkmaya başladığında yeşil bir renktedir. Olgunlaştıkça bu renk sarıya dönüşür ve tam olgun zamanında ise kırmızı bir renk alır. Tohum ile çoğalan bu ağacın en sevdiği toprak türü ise kuru ve balçıklı topraklardır. Kızılcık meyvesi ekşi bir tada sahiptir. Bu meyveden bir çok yiyecek ve içecek elde edilebilmektedir. Kuru olarak tüketilebileceği gibi çeşitli hoşaf, meyve suyu ve reçelleri yapılabilmektedir. Bu ağaç meyvesinin odunu oldukça sağlam bir yapıya sahiptir ve suda batma özelliği bulunmaktadır. Genellikle bu ağaç baston yapımı için tercih edilmektedir. 

Kızılcık meyvesinin faydaları
 • Kızılcık meyvesi vücudun özellikle vücudun direncini arttırmaya faydalıdır. Beyni zinde tutar ve vücudu enerjik bir yapı kazandırır. 
 • İçerisinde bulunan maddeler midede meydana gelebilecek rahatsızlıkların tedavisi için oldukça faydalıdır. Özellikle gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkların önlenmesine fayda sağlar. 
 • Ağız çevresinde ve içinde meydana gelen yaraların hızlı bir şekilde tedavisini yapmaya yardımcı olur. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen ve oldukça rahatsızlık veren gazların dışarıya kolay bir şekilde atılmasına fayda sağlar.
 • Bunun yanı sıra virüs ve bakterilere karşı etkili bir savaş açar. Kızılcığın içerisinde bulunan etkin maddeler vücuda etki etmiş olan mikropların da önlenmesine büyük bir fayda sağlamaktadır. Ayrıca mikropların yol açtığı alerji ve iltihaplanma gibi durumların önüne geçerek vücudu hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur. 
 • Kızılcık meyvesinin vücuda vermiş olduğu bir diğer yarar ise meydana gelebilecek olan ateş gibi durumların önlenmesine ve vücut sıcaklığının normal değerlerde kalmasına yardımcı olmasıdır. Bu meyve özellikle menopoz gibi durumlarda oldukça büyük bir fayda sağlamaktadır. 
 • Sindirim sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıkların önlenmesine çok büyük bir fayda sağlamaktadır. Ayrıca ishal ve kabızlık gibi sorunların çözümü için harika bir meyvedir. 
 • Böbreklerde oluşmuş rahatsızlıklar içinde oldukça faydalıdır. Özellikle böbreklerde oluşabilecek taş ve kum gibi rahatsızlık verici durumların vücuttan atılmasına fayda sağlar. 
 • Kızılcık meyvesi kan pıhtılaşmasının oluşmasına da büyük bir fayda sağlamaktadır. Ayrıca idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonların hızlı bir şekilde dışarı atılmasını sağlamaktadır. 
 • Kansere neden bazı unsurların vücuttan atılmasını sağlayan bu meyve karaciğerin işlevini yapmasına da büyük bir fayda sağlar. 
 • Kalp hastalıklarına karşı da oldukça etkilidir. Kızılcığın içerisinde bulunan flavonoidler kalp krizi gibi tehlikeli durumların oluşmasını da engellemektedir. 
 • Bunun yanı sıra kızılcık meyvesi diş ve diş eti sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Dişlerin güçlü bir yapı kazanmasına yardımcı olarak damak çekilmesi ve diş eti hastalıklarının önlenmesine fayda sağlar. 
 • Kemiklerin güçlü bir yapı kazanması konusunda da oldukça etkilidir. Kemiklerde meydana gelebilecek çatlak ve kırık gibi durumların hızlı bir şekilde tedavisini yapmaya yardımcı olmaktadır. 
 • Eklem ağrısı ve romatizma gibi durumların oluşmasını engellemektedir. Ayırca çeşitli nedenlerden dolayı vücutta meydana gelebilecek ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.
]]>
Kızılcık Ne İşe Yarar https://www.kizilciklar.com/kizilcik-ne-ise-yarar.html Sat, 17 Nov 2018 09:07:47 +0000 Kızılcık Ne İşe Yarar, Kızılcık sarı çiçekli mayhoş tatlı bir meyvedir. Kızılcığın meyvesi kırmızı renktedir. Ortalama bir metre kadar boylarda olan ağaçlarda yetişir. Kızılcık sade, şurup, marmelat, kızılcık ç Kızılcık Ne İşe Yarar, Kızılcık sarı çiçekli mayhoş tatlı bir meyvedir. Kızılcığın meyvesi kırmızı renktedir. Ortalama bir metre kadar boylarda olan ağaçlarda yetişir. Kızılcık sade, şurup, marmelat, kızılcık çayı, kızılcık kurabiyesi gibi pek çok farklı şekilde tüketilebilir. Kızılcık özellikle C vitamini bakımından zengin olması ile bilinen bir meyvedir. Fakat bunun yanı sıra kızılcığın ne işe yaradığına dair yapılan pek çok araştırma sonucu kızılcığın pek çok faydası bulunmuştur. Kızılcığın ne işe yaradığına dair yapılan araştırmalarda görülmüştür ki kızılcığın yalnızca meyve kısmı değil yaprakları ve gövdesi de şifa deposudur. 

Kızılcık Ne İşe Yarar, Kızılcığın Yararları
 • Vücut direncinin artmasına olanak sağlar ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder.
 • Sodyum (Na) ve potasyum (K) deposudur ve diğer mineraller bakımından da oldukça zengindir. Kızılcığın yapısında bulunan diğer mineraller; kalsiyum (Ca), demir (Fe), bakır (Cu) ve magnezyumdur (Mg).
 • C vitamini bakımından zengindir ve oldukça etkili bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde birtakım hastalıklara yakalanma riskini azaltır. bu hastalıkların başlıcaları; kanser ve idrar yolları enfeksiyonudur.
 • Diş sağlığını olumlu etkiler, diş çürüklerinin oluşumuna engel olur.
 • Cildi canlandırır, daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.
 • Sindirim sistemi organlarını korur.
 • Antitümör etkisi olan nadir meyveler arasında yer alan kızılcık meme, kolon, prostat tarzı birçok kansere karşı koruyucu ve tedavi edicidir.
 • Kanın pıhtılaşmasına engel olan ve tümörleri yok eden salisilik asiti yapısında bulundurur.
 • Kardiyovasiküler hastalıkların oluşumunu önler. Kalp ve damar sağlığını korur. 
 • Kulak ve solunum yolu enfeksiyonların sık sık yaşanmasına engel olan haempohhilus influenzayı azaltır ve yok eder.
 • Solunum yoluna zarar veren bakterilen vücuttan uzaklaştırılmasına yardım eder.
 • Kanser hücrelerini büyüyüp gelişmesine engel olan yapıları içinde barındırır. Oldukça fazla antikansorojen madde içerir.
 • Kas ve kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Kabızlık sıkıntısını azaltır.
 • Hem sabah hem de akşam aç karnına bir fincan kızılcık çayı içmek obeziteyi azaltır, kilo vermeye yardımcı olur.
 • Ülsere yakalanma riskini yok eder.
 • Bağırsak hastalıklarının oluşumuna engel olur ve bağırsakların temizlenmesinde oldukça etkilidir.
 • Hem saç hem de cilt sağlığını korur.
 • Ağızda meydana gelen aft tarzı yaraları tedavi eder.
 • Diyabet hastaları için kızılcık suyu iyileştiricidir.
 • Böbrek taşları için iyi bir doğal ilaçtır.
 • Uykusuzluk sorununu yok eder.
Kızılcık ne işe yarar araştırılmalı ve öğrenilmelidir. Herkesin sağlık sorunları ile devamlı uğraştığı günümüzde her derdin devası doğal şifa kaynaklarıdır. Kızılcık yan etkisi olmayan doğal bir şifa kaynağıdır. 
]]>
Şekersiz Kızılcık Marmelatı https://www.kizilciklar.com/sekersiz-kizilcik-marmelati.html Sat, 17 Nov 2018 14:59:03 +0000 Şekersiz Kızılcık Marmelatı, Şeker sağlık bakımından sakınılması gereken üç beyazdan birisidir. Gün içinde tüketilen taze meyve ve sebzelerden vücudun alması gereken şeker alındığı için ekstra şekerli gıdalardan uz Şekersiz Kızılcık Marmelatı, Şeker sağlık bakımından sakınılması gereken üç beyazdan birisidir. Gün içinde tüketilen taze meyve ve sebzelerden vücudun alması gereken şeker alındığı için ekstra şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Diyabet hastaları, kilo vermek isteyenler, kilosunu korumak isteyenler, özellikle doğum sonrası hem bebeğe süt olması hem de annenin kilolarından kurtulması için yapısında şeker bulundurmayan ev yapımı özel içecekler, marmelatlar, yemekler tercih edilir. Bunun için şekersiz kızılcık marmelatı mayhoş tadı ile kahvaltıda baş köşeyi alır. Hele de reçel tarzı tatlı besinleri sevmeyenler için marmelatlar kahvaltı da olmazsa olmazdır.

Sonbahar lezzeti olarak bilinen kızılcığın bir de faydaları saymakla bitmeyen şekersiz kızılcık marmelatını denemekte fayda var. Yapımı oldukça kolay ve pratiktir. Malzemeleri de oldukça az olduğundan maliyeti de fazla değildir.

Şekersiz Kızılcık Marmelatı İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 kilogram mevsiminde taze kızılcık
 • 1 tane limon suyu
 • 2 kahve fincanı su
Şekersiz Kızılcık Marmelatı Yapılışı; 1 kilogram kızılcık iyice yıkanır ve suyu süzülür. Tencere içine alınan kızılcığın üzerine 2 kahve fincanı kadar su eklenir ve 2 taşım kaynatılır. Kızılcık ocaktan alınır, başka bir süzgecin içine alınır ve süzgecin altına derin bir kap alınır. Kızılcıklar kaşık yardımı ile ezilir. Çekirdekler kalana dek kızılcıklar ezilir. Ezilen kızılcıklar tekrar tencere içine alınır ve kıvama gelene dek kaynatılır. Kaynamaya yakın kızılcıkların üzerine limon suyu sıkılır. 1 taşım da limon suyu ile beraber kaynatıldıktan sonra altı kapatılır. Tencere içinde 10 dakika kadar ılımasını beklenir. Ilıdıktan sonra steril cam bir kavanoza şekersiz kızılcık marmelatı konulur. Cam kavanozun ağzı iyice kapatılır ve ters çevrilir. Bir gece ters çevrilir durduktan sonra düz çevrilir. Serin ve karanlık yerde muhafaza edin. Afiyet olsun.
]]>
Kızılcık Pestili https://www.kizilciklar.com/kizilcik-pestili.html Sun, 18 Nov 2018 14:30:15 +0000 Kızılcık pestili, kızılcık meyvesinin işlem görmesi ile yapılan bu yiyecek oldukça lezzetli bir tada sahiptir. Doğada kendiliğinden yetişmekte olan kızılcığın son zamanlarda üretimi oldukça artmıştır. İnsan vücudu Kızılcık pestili, kızılcık meyvesinin işlem görmesi ile yapılan bu yiyecek oldukça lezzetli bir tada sahiptir. Doğada kendiliğinden yetişmekte olan kızılcığın son zamanlarda üretimi oldukça artmıştır. İnsan vücuduna vermiş olduğu faydalar nedeni ile tercih edilen kızılcık meyvesi çeşitli içeceklerin ve yiyeceklerin yapımı içinde kullanılmaktadır. Bu tür yiyeceklerin ve içeceklerin en başında kızılcık pestili ve kızılcık meyve suyu bulunmaktadır. Kızılcık pestili olgunlaşan kızılcığın çekirdeğinin çıkartılarak ezilmesi ile birlikte elde edilmektedir. Anadolu bölgelerinde kızılcık ezilerek bir bez üzerine serilir ve belli bir süre kuruması için bekletilir. Büyük ve geniş bezler üzerine serilen kızılcık kuruduktan sonra ince bir hal alır ve kağıt inceliğinde bir yapıya sahip olur. 

Kızılcık pestili faydaları
 • Kızılcık pestilinin vücuda vermiş olduğu en büyük yarar sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesidir. 
 • Bağışıklık sisteminin güçlü bir yapı kazanmasına büyük bir fayda sağlar. Hastalıklara karşı vücudu koruyan kızılcık pestili virüs ve bakterilerin vücuda etki etmesini önler. 
 • Cilt ve deri hastalıklarına karşı vücutta etkili bir koruma sağlar. Özellikle egzama oluşumunu engellemektedir. Bunun yanı sıra virüs ve bakterilerin neden olduğu mantar hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. 
 • Saç köklerinin güçlenmesine ve saçların sağlıklı bir görünüm kazanmasına fayda sağlar.
 • Vücutta meydana gelebilecek enfeksiyon türü hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Özellikle idrar yollarında meydana gelebilecek enfeksiyonların hızlı bir şekilde dışarı atılmasına faydası bulunmaktadır. 
 • Kalp  sağlığı için oldukça faydalı olan kızılcık pestili kalp hastalıklarına karşı da oldukça etkili bir yapıya sahiptir. Kalbin işlevini iyi bir şekilde yapmasına ve kalbi dinlendirmeye yardımcı olur. Özellikle kalp krizi gibi ciddi sorunların oluşmasını engellemektedir.
 • Ciltte meydana gelen sivilce ve siyah nokta gibi rahatsızlık verici durumların tedavisine yardımcı olur. Ayrıca cildin pürüzsüz ve parlak bir yapı kazanması konusunda oldukça etkilidir. 
 • Solunum yollarında meydana gelebilecek rahatsızlıkların önlenmesi konusunda oldukça etkili bir yapıya sahip olan kızılcık pestili mide ülserine karşı da oldukça faydalıdır. 
Kızılcık pestili yapımı çok fazla uğraş isteyen bir iş değildir. Sağlam kızılcıkların seçilip marmelat haline getirildikten sonra pestil şeklinde serilerek kurutulduktan sonra elde edilen kızılcık pestili Anadolu'nun birçok ilinde yapılmaktadır. Bu yiyeceği marketlerde ve şire pazarlarında bulmak mümkündür. Sağlığa bir çok faydası bulunan bu kızılcık ürününün haftada en az bir kere olmak şartı ile tüketilmesi gerekmektedir. Uzmanlar kızılcık pestilini özellikle enfeksiyon rahatsızlıkları şikayeti olanlar tarafından tüketilmesini tavsiye etmektedir.
]]>
Kuru Kızılcık https://www.kizilciklar.com/kuru-kizilcik.html Mon, 19 Nov 2018 07:11:13 +0000 Kuru kızılcık, Kızılcık meyvesi kuru yada yaş fark etmeden her türlü tüketilebilen bir yiyecektir. Kızılcık ilk olduğu zamanlarda yaş bir şekilde yeriz. Ama annelerimiz kızılcığı kurutur. Böylece kızılcık yaz kış de Kuru kızılcık, Kızılcık meyvesi kuru yada yaş fark etmeden her türlü tüketilebilen bir yiyecektir. Kızılcık ilk olduğu zamanlarda yaş bir şekilde yeriz. Ama annelerimiz kızılcığı kurutur. Böylece kızılcık yaz kış demeden sürekli yiyebiliriz. Kızılcık meyvesi zaten insan vücuduna çok faydalıdır. Kuru kızılcık ta yaş kızılcık kadar faydalıdır. Çünkü kuru kızılcığın içerisinde çok fazla C vitamini bulunur. İçerisindeki C vitamini sayesinde hastalıklardan korunur ve daha sağlıklı oluruz. Özellikle çocukların C vitaminine çok ihtiyaçları vardır. Çünkü kuru kızılcık bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocukların hastalıklara karşı daha dirençli olmalarını sağlar. Kuru kızılcık kendi ülkemizde ve diğer çeşitli ülkelerde de rahatlıkla bulunacak bir besin türüdür. Kışın o soğuk günlerinde kuru kızılcık çay yapılıp içildiğinde de insan vücuduna çok faydaları olur.

Kuru kızılcığın faydaları nelerdir
 • Kuru kızılcık içerisinde bol miktarda lif bulundurur. Bu lifler sayesinde de insanlarda ortaya çıkan kroner kalp hastalıkları, felç, hipertansiyon, diyabet ve bunun gibi  birçok rahatsızlığın ortadan kalkmasını sağlamaktadır. İnsan vücudunda artan lifler sayesinde kan basıncı ve kolesterol gibi günümüzde baş göstermiş hastalıkların tedavisinde önemli bir etkendir. 
 • Kızılcık kurusu idrar yollarında oluşan hastalıklara karşı da etkilidir. İdrar yolları enfeksiyonlarının oluşmasını engeller. Kuru kızılcık özellikle küçük yaştaki çocuklara yedirilmelidir. Çünkü idrar yolları enfeksiyonları en fazla çocuklarda gözlenmektedir. 
 • İnsan vücudunda mide ülserine sebep olan ve helikobakter olarak bilinen bakterinin mide duvarına yapışmasını engeller. Bu sayede mide ülseri olmamız engellenmiş olur. Mide rahatsızlıkları çeken kişilerin bol bol kuru kızılcık yemeleri gerekir.
 • Proantosiyanidinler kuru kızılcık içerinde bulunurlar. Ve diş üzerinde oluşabilecek plakları ve asit tabakalarının oluşmasını engellerler.
 • Kuru kızılcık kalp hastalıklarından biri olan damar tıkanıklığına da iyi gelmektedir.
Kuru kızılcık tüketimi

Kuru kızılcık yemek isteyen kişiler bayat olmamasına dikkat etmeleri gerekir. Çünkü bayat olan kuru kızılcık vücudumuza bir fayda sağlamamaktadır. Kuru kızılcık alırken kızılcığın taze olmasına dikkat edilmeli ve üzerinden bir yıl geçmiş olan kuru kızılcıklar alınmamalıdır.
]]>
Kızılcık Hoşafı https://www.kizilciklar.com/kizilcik-hosafi.html Mon, 19 Nov 2018 12:37:54 +0000 Kızılcık Hoşafı, kızılcık adı verilen Türkiye'nin büyük bir bölümünde bulunan, dağ meyvesi olarak adlandırılır.Kızılcığın genellikle şerbeti ve marmelat yaygın olarak yapılmaktadır.Kızılcık, ağaç özelliği ba Kızılcık Hoşafı, kızılcık adı verilen Türkiye'nin büyük bir bölümünde bulunan, dağ meyvesi olarak adlandırılır.Kızılcığın genellikle şerbeti ve marmelat yaygın olarak yapılmaktadır.Kızılcık, ağaç özelliği bakımından ve Türkiye'nin coğrafi konumundan dolayı en erken çiçek açan ve en son meyve veren ağaç türlerinden biri sınıfına girmektedir.Kızılcık, Türkiye’de genelde yabani oluşan formlarda Karadeniz, Marmara, Trakya, Ege ve Akdeniz’de sahil ve yüksek kesimlerinde dağlık alanlarda, dere yataklarında sık bir şekilde görülmektedir.Kızılcık, yüksek kesimlerde yetiştiği için dayanıklı bir meyve türüdür.Güneş görmesiyle birlikte daha da hızlı bir şekilde olgunlaşan kızılcık ağacı böylelikle daha da çok verimini artırıyor.

Kızılcığın Faydaları: 

Kızılcık, eski çağlardan itibaren tıbbi amaçlı kullanımı dışında giyim sektöründe de sıklıkla tercih edilmiştir. Kızılcığın sağlık açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Bunu destekleyecek olursak içinde bir çok vitamin ve antioksidan olmasıdır. Kızılcık bünyesinde fazla miktarda C vitamini beslemektedir. Bunun dışında bazı hastalıklara yakalanma riskini oldukça azaltmakta, bununla da kalmayıp kızılcık kanser tedavisi için önemli bir besin kaynağı olmaktadır.

Kızılcık Hoşafı Faydaları: 

Kızılcık hoşafı, kızılcık meyvesinden üretildiği için büyük oranda kızılcığın faydalarıyla aynı eşdeğerdedir.Kızılcık şerbeti ve kızılcık hoşafı hastalar üzerinde uygulandığı sırada anında çözüm gösterebilen bir yöntemdir.
 • Cilt ve sağ sağlığının tehlikelerden korunmasına ve saç dökülmelerine etkili olabilir.
 • Kızılcık şerbeti veya kızılcık hoşafı, enfeksiyon hastalıklarının önüne geçmede ideal yöntemdir.
 • Kızılcık hoşafı, mide ülseri ve sindirim sisteminde çekilen rahatsızlıklara birebir çözüm yöntemidir.
Kızılcığın Zararları: 

Kızılcığın sağlık ve yararı bakımından bir çok özelliğini anlattık ama yararlarının yanı sıra, zararlarının da olduğunun bilinmesi gerekir.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan hastaların uzak durması gerekmektedir.
 • Böbrek taşı sorunu çeken hastalarında doktor yardımıyla tüketmesi doğru olur.
Kızılcık Hoşafı Tarifi İçin Malzemeler:
 • 13 su bardağı su
 • 3, 5 su bardak şeker
 • 1 kase kızılcık ( Miktarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz )
 • İsteğe göre çubuk tarçın, karanfil 
Kızılcık Hoşafı Yapılışı: 

Öncelikle bir tencerenin içine şeker ve suyu atıp kaynatıyoruz, daha sonra bir kaç damla limon sıkıyoruz ve kızılcık ekliyoruz. İyice kaynadıktan sonra kızılcık rengini vermeye başladığında pişmeye yakın olduğunu anlıyoruz. Böylelikle altını kapatıp dinlenmeye bırakıyoruz. İsteğe bağlı çubuk tarçını ve karanfili atabilirsiniz veya sunum yapacağınız kasenin yanına koyabilirsiniz.

Kızılcık Hoşafı, yararının yanı sıra ağız tadınıza uyacak bir besin deposu olduğunu söylemekte fayda var. Kızılcık hoşafını böylelikle ağız tadınıza göre daha da çok çeşitlendirebilirsiniz. 
]]>
Kızılcık Ağacı Bakımı https://www.kizilciklar.com/kizilcik-agaci-bakimi.html Tue, 20 Nov 2018 10:29:42 +0000 Kızılcık ağacı bakımı: konusuna geçmeden önce kızılcık ağacı hakkında bilgi vermek yararlı olacaktır. Kızılcık ağacı, Kuzey Amerika'ya özgü daima yeşil bir bitkidir. Kızılcık ağacı toprağın sadece 4 ila 6 Kızılcık ağacı bakımı: konusuna geçmeden önce kızılcık ağacı hakkında bilgi vermek yararlı olacaktır. Kızılcık ağacı, Kuzey Amerika'ya özgü daima yeşil bir bitkidir. Kızılcık ağacı toprağın sadece 4 ila 6 inç seviyesinde yetişen ince ve özel bir kök sistemine sahiptir. Bu kökler besleyici maddeleri absorbe edebilmek için mikorizal bir yapıya sahiptirler ve kök sistemleri kışın su altında uzun süre kalma durumuna dayanıklıdırlar. Kızılcık ağacı bitkisinin meyvesi C vitamini bakımından oldukça zengindir ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı korunmada en doğal sağlık kaynaklarından biridir. 

Kızılcık ağacı bakımı diğer ağaç türlerinin bakımında olduğu gibi bir takım yöntem ve işlemleri ihtiva eder. Kızılcık ağacı bakımında dikkat edilmesi gereke hususları aşağıda sıralanan ana başlıklar altında incelememiz mümkündür;

Kızılcık ağacı yetiştiriciliği;
 • Yabani otlardan arındırma: kızılcık ağacını ilk yılı içerisinde en önemli bakım maddesi köklerini yabancı otlardan uzak tutmak olacaktır. Kızılcık ağacı kökleri, yabancı ot mücadelesine karşı çok dirençli değildirler. Özellikle sık ot bulunan bölgeler ağacın yetişmesinde olumsuz etken oluşturabilmektedir.
 • Sulama: Kızılcık ağacının ilk yılı ve izleyen yıllarda bitkinin iyi sulanması önem teşkil etmektedir. kızılcık köklri eğer tamamen kuru ise, hayatta kalmaları oldukça güçleşir. Ayrıca yetiştirme mevsimi boyunca doymuş topraktan hoşlanmazlar ve en azından nemli topraklara ihtiyaç duyarlar. 
 • Gübre: Kızılcık ağacı bakımında ilk iki yılda ekstra azot eklemek gerekmez, çoğu bitkiler ekleme olmaksızın çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Bahar aylarında büyümenin başlangıç dönemlerinde yarım galon oranında gübre atılması önerilmektedir. Gübreleme sırasında nitrojene dikkat edilmesi gerekmektedir. Çok fazla gübre atılması da meyve oluşumunu azaltıcı etki sağlayacaktır.
 • Kış için bitikleri korumak: Kızılcık ağacı bitkileri her mevsim yeşil olup, yer donarsa ve yapraklar nem alamazsa kururlar. Kış sezonunda bitkilerin korunduğundan emin olunması gerekmektedir.
 • Zımparalama: Kızılcık ağacı her birkaç yılda bir yatağına bir tabaka kum eklenmesinden fayda görür. İlkbahar mevsiminde kumlar el ile saçılarak yatak bölgesine yarım inç miktarı kum eklenebilir. Kumları bitkiler üzerine dağıtın ve kumu toprak yüzeyine doğru işleyin. Bu işlem yabani otların çimlenmesini azaltmaya ve hastalıklı yaprakları ayıklamaya ve böcek ve haşerenin etkisini kaybetmesine yardımcı olacaktır.
 • Polenleme: Kızılcık kendi kendine polenlenir, bal arıları buna yardımcı olur. Bazen de bitkiler çiçeğe dönüştüğünde eliniz ile bitkileri sallayarak da bu işlem polenlemeye ve tozlanmaya yardımcı olacaktır.
 • Budama: Budama zamanı olarak bitkilerin büyümeye başlamasından hemen öncesinde uygulanmalıdır. Budama sırasında bitkileri yaklaşık iki inç üstüne kadar kesilmesi gerekir. Bu kes,m bitkilerin dikine olarak geri gelmesine neden olarak gelişimine önemli katkı sağlamaktadır.
]]>
Kızılcık Yetiştiriciliği https://www.kizilciklar.com/kizilcik-yetistiriciligi.html Wed, 21 Nov 2018 10:09:40 +0000 Kızılcık Yetiştiriciliği, Kızılcık meyvesi kara deniz, Marmara, eğe ve ak deniz bölgelerimizde, dere yataklarında, yüksek tepelerde yetişen meyve türüdür. Kızılcık yetiştiriciliği, sorasında elde edi Kızılcık Yetiştiriciliği, Kızılcık meyvesi kara deniz, Marmara, eğe ve ak deniz bölgelerimizde, dere yataklarında, yüksek tepelerde yetişen meyve türüdür. Kızılcık yetiştiriciliği, sorasında elde edilen meyvelerden komposto, marmelat, reçel, meyve suyu ve değişik çeşitli alanlarda kullanımı için istifade edilir. Çok erken çiçek açıp geç meyve özelliğine sahip farklı bir meyvedir. C vitamini bakımından oldukça zengindir. Kızılcık ağacı, sert ve çok sıkı bir ağaç özelliği vardır. Soğuğa dayanıklı serin yerleri seven aşırı sıcaktan hoşlanmayan  bir meyve ağacıdır.   

Kızılcık Yetiştiriciliği Nasıldır

Kızılcık ağacı dikimi, önce dikimi yapılacak bahçe arazisi dikime uygunluğu kontrol edilir. Bahçenin besin maddesi tespit edilir. Arazi dikime hazır hale getirilmek için temizlenir yabancı otlar ve zarar verecek malzemeler temizlenir. Çanaklar açılarak dikimi yapılır. Kızılcık fidanları dikimi yapılırken fidanların yakın olmamalarına dikkat edilir. Kızılcık fidanları dikiminden sonra güçlenmeleri için budanır.

Sulama, kızılcık yetiştiriciliğinde çok önemlidir. Kızılcık ağacı suyu sever ve verimi oldukça iyi olur. Meyveler iri şekilde oluşur, kurak ve susuz olduğunda gelişmez ve meyveler oldukça küçük olur. Sulama kanalları düzgün hazırlanmalı ve susuz bırakılmamalı. Kızılcık ağacının kökleri fazla derine girmediği için toprak neminden faydalanmaktadır. 

Gübreleme, araştırılarak arazinin şartlarına göre uygulandığında olumlu sonuç alınmaktadır. Gübreleme, organik, azot ve potasyum gübreleme uygulanmaktadır. Gübreleme dikilen fidanların diplerine fazla olmamak koşulu ile gerektiği kadar yapılmalıdır. Aşırı yağış aldığı zaman böceklenme ve diğer hastalanmaya karşı ilaçlama mutlaka yapılır.

Hasat, oluşan kızılcık meyveleri hastı Temmuz ve Ekim ayları aralığında yapılması uygundur. Kızılcık meyvesi kırmızı ve sarı kırmızı şeklindedir. Kızılcık meyvesi toplandıktan sonra olgunlaşması, kızarması devam eder. Olgunlaşarak toplanan kızılcık meyveleri tüketim için manavlardaki yerlerini alırlar.

]]>
Kızılcık Kompostosu https://www.kizilciklar.com/kizilcik-kompostosu.html Thu, 22 Nov 2018 00:18:04 +0000 Kızılcık kompostosu, halk arasında kiren olarak ta bilinen kızılcık adeta bir şifa deposudur. Lif bakımından oldukça zengin olmasının yanında içerisinde C, E, K vitaminleri bulunur. İçerdiği C ve E vitaminleri serbes Kızılcık kompostosu, halk arasında kiren olarak ta bilinen kızılcık adeta bir şifa deposudur. Lif bakımından oldukça zengin olmasının yanında içerisinde C, E, K vitaminleri bulunur. İçerdiği C ve E vitaminleri serbest radikallerle savaşarak vücudu bulaşıcı hastalıklardan korur. Lif bakımından zengin olması sayesinde de kalp hastalıklarından, yüksek tansiyondan ve kötü kolesterolden korur. Ayrıca kalsiyum zengini olan kızılcık, kemik erimesini önlemek konusunda da çok iyi bir meyvedir. Daha saymakla bitiremeyeceğimiz bu küçücük şifa deposunu bir çok şekilde kullanabiliriz. Reçel yapılabilir, marmelat olarak tüketilebilir ve komposto olarak sıcak yaz günlerinde iyi bir serinletici olabilir. Kızılcıklar zamanında toplanarak kış aylarında kullanmak üzere, poşetlenip derin dondurucularda muhafaza edilebilir.

Kızılcık kompostosu için malzemeler;
 • 1 kg kızılcık
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı su
 • 2-3 karanfil
 • 1 ince kabuk tarçın 
 • Tercihe göre 1 dal reyhan
 • 1\4 limon
Kızılcık kompostosu yapılışı 

ilk önce pazardan yada bahçeden topladığımız olgun kızılcıkları bir güzel yıkayıp saplarını ayıklıyoruz. Kızılcık kompostosu için oldukça olgun kızılcık kullanılmalı, aksi taktirde kızılcık kompostosu mayhoş bir tat da olur. Ayrı bir tarafta derin bir tencereye, 2 su bardağı su ve 2 su bardağı şeker konup ocağa alınır. Şekerler iyice eriyene kadar şekerli su kaynatılır. Daha sonra içerisine sapları ayıklanıp, yıkanmış kızılcıklar eklenir. Kızılcıklar bu şekilde kaynayana kadar önce yüksek ateş, kaynadıktan sonra da kısık ateşte 15 dakika gibi bir süre kaynatılır. Süre bitiminde kaynayan kızılcık kompostosunun içine temiz bir tülbentin içine sarıp bağladığımız karanfil, reyhan, çeyrek limon kabuğu ve kabuk tarçın atılır. Bu şekilde de 15 dakika kaynadıktan sonra ocaktan alınıp, ılınması beklenir. Oda sıcaklığına gelen kızılcık kompostosunun içindeki, tülbente sarılı malzemeler çıkartılır. Kabuk tarçın, reyhan ve karanfili dilerseniz koymaya bilirsiniz bunları koymak tamamen sizin tercihinize kalmış ancak bu bitkiler konarak daha serinletici bir etki yaratılabilir. İyice ılınan kızılcık kompostosunu soğuması için buzdolabına alarak, dilersek bardakla yada yemeklerin yanında taneleri ile birlikte kaselerde tüketebilirsiniz. 

Afiyet olsun.
]]>
Kızılcık Ekşisi Nasıl Yapılır https://www.kizilciklar.com/kizilcik-eksisi-nasil-yapilir.html Thu, 22 Nov 2018 20:05:29 +0000 Kızılcık ekşisi nasıl yapılır, Kızılcık yaz aylarının en güzel meyvelerinden biri olmaktadır. Tadı ekşimsi olsa da tüketimi fazla olmaktadır. Rengi ile muhteşem bir görünüme sahiptir. İlk olarak yeşil çıkar daha sonra Kızılcık ekşisi nasıl yapılır, Kızılcık yaz aylarının en güzel meyvelerinden biri olmaktadır. Tadı ekşimsi olsa da tüketimi fazla olmaktadır. Rengi ile muhteşem bir görünüme sahiptir. İlk olarak yeşil çıkar daha sonrasında kırmızı rengini alır. Genellikle yetiştiği ağaçları kısa boyludur. Genellikle bu meyve Karadeniz bölgesinde oldukça fazla şekilde yetiştirilmektedir. Vücuda faydaları ise saymakla bitmemektedir. Boş bir meyve gibi tüketilse de genellikle bayanlar ekşisini ve reçelini de yaparak kışın tüketmektedir. Bunun dışında meyve suyu, boya ve ilaç gibi tıbbi durumlarda da kullanılmaktadır. İçerisinde ise oldukça yüksek A, C, K ve E vitamini bulundurmaktadır. Kızılcık sodyum ve potasyum içerdiği gibi mineraller açısından da oldukça yüksektir. En faydalı meyvelerden olan kızılcığın vücuda faydası yüksek olduğundan çoğu uzman bir avuç kızılcık yada ekşisinin mutlaka tüketilmesini tavsiye etmektedir. Özellikle de kalp hastaları, ishal olan kişiler, yüksek ateşi olanlar, sindirim sıkıntısı çekenler ve kanser hastalarına tavsiye etmektedir. 

Kızılcık ekşisi nasıl yapılır

Kızılcık ekşisi nasıl yapılır denince kısaca şu şekilde açıklayalım. Pratik ve eğlenceli yapılan bu ekşiyi hep birlikte kolları sıvayarak kışa hazırlık yapalım.

Kızılcık ekşisi tarifi:

Malzemeler:
 • 3 kilo kızılcık
 • 5 su bardağı şeker
 • 3 tane limon tuzu
Kızılcık ekşisi hazırlanışı:

İlk olarak kızılcığı iyice yıkayalım. Büyükçe bir tencereye koyun ve hafif üzeri geçene kadar su ilave edin. Ocağınızı açarak kaynatmaya bırakalım. Sık sık kontrol edilmelidir kızılcıklar edilecek dereceye gelince ocak kapatılarak soğuması beklenir. Soğuyan kızılcıkları bir kemis yani süzgece alarak altına leğen koyulur ve güzelce ezilir. Yeniden bir tencereye alarak içerisine şeker ve limon tuzu eklenir. Bu şekilde de yarım saat kaynatılır. Daha sonra ocağı kapatarak sıcağı hafifleyince kavanozlara koyulur ve ağzı kapatılır. Ardından ters çevirerek soğumaya alınır. Kişiler damak tadına göre şekerini yada limon tuzunu ayarlayabilir. Hazır olan ekşiyi soğuk bir ortamda saklayın.
]]>
Kızılcık Fidanı https://www.kizilciklar.com/kizilcik-fidani.html Fri, 23 Nov 2018 16:00:24 +0000 Kızılcık Fidanı, Kırmızı renkte ekşi bir tada sahip meyve bitkisidir. Sonbahar mevsiminin en gözde meyvelerinden biri olan kızılcık fidan halindeyken iyi bir bakımla hızla verim sağlayabilir. Bunun için söz konusu fidanın Mar Kızılcık Fidanı, Kırmızı renkte ekşi bir tada sahip meyve bitkisidir. Sonbahar mevsiminin en gözde meyvelerinden biri olan kızılcık fidan halindeyken iyi bir bakımla hızla verim sağlayabilir. Bunun için söz konusu fidanın Mart veya Ekim ayında toprakla buluşturulması şarttır. İnce dallara sahip olan bu bitki dayanıklı olduğu için toprağa kök saldığında bulunduğu alanı benimseyerek birden fazla fidan haline gelebilir. Arsız bitki grubunda yer alan kızılcık fidanının uygun şartlarda yetiştirilmesiyle kök ve yan dalların yoğunlaştığını göreceksiniz. Şifa kaynağı meyve üretimini sağlayan bu değerli bitki gelişme döneminde bol yağışlı iklimi, olgunlaşma döneminde ise güneşli günü sever. Alüvyonlu toprak yapısında hızla gelişim gösterebilir. 

Kızılcık fidanı dikimi için toprak analizinin yapılmasında fayda var. Ayrıca bu değerli fidanı temin ettiğinizde en az bir hafta boyunca kök kısmını suyun içinde bekletmelisiniz. Amaç, kök salınımında artış sağlanmasıdır. Fidan gelişimi için organik hayvan gübresinin varlığı çok önemlidir. Kızılcık fidanını killi ve kumlu topraklarda yetiştirmeniz mümkün değildir. Bu nedenle geçirimli toprak yapısını tercih etmenizde fayda var. Hassas bir yapıya sahip olan bahse konu olan fidanın gelişimini tamamlaması için 3 yıllık süreye ihtiyacınız var. Bu zaman zarfı içerisinde sağlıklı olarak yetişen fidan ağaç haline dönüşerek yoğun meyve verimi sağlar.

Kızılcık Fidanı Bakımı

Toprak ile buluşturulan fidanın iyi bir şekilde gelişmesi için bakıma gereksinimi vardır. Bunun için tecrübe sahibi olmaya gerek yok. Bakıma yönelik ilk aşama fidanın olumsuz hava koşullarına maruz kalmaması için uzun bir çubukla toprağa sabitlenmesidir. Böylece rüzgar ve aşırı hızla yağa yağmur faktörüne bağlı olarak fidanın kırılması önlenir. Diğer aşamalar ise fidan gelişimini destekleyen unsurlardır. Bu hususta haftalık periyotlar dahilinde sulama yapılması gerekir. Öte yandan her ay toprağa çapa işlemi yapılıp toprağın nefes alması sağlanmalıdır. Bununla birlikte üç ayda bir gübreleme işleminin yapılması da önemlidir. Ayrıca ilkbahar veya sonbahar mevsimlerinin başlangıcında kızılcık fidanının gövdesinde ve yan dallarında bulunan filizlerin budamaya tabi tutulması gerekir. Bahsedilen bakıma dair uygulamalar ile birlikte gelişimini tamamlayan bu fidanın haşerelerden zarar görmemesi için Mart ayında ilaçlama yapılması gerekir. Kızılcık fidanı bakımının düzenli olarak yapılmasıyla birlikte yoğun meyve verimi elde edilebilir .
]]>
Kızılcık Nasıl Kurutulur https://www.kizilciklar.com/kizilcik-nasil-kurutulur.html Fri, 23 Nov 2018 22:42:39 +0000 Kızılcık Nasıl Kurutulur, Yazın sonlarına doğru olgunlaşan meyveler içerisinde yer alan kızılcık iki faklı türde kurutulur. Birincisi güneş ışınları altında doğal kurutma yöntemidir. İkincisi ise fırınlama tekniği il Kızılcık Nasıl Kurutulur, Yazın sonlarına doğru olgunlaşan meyveler içerisinde yer alan kızılcık iki faklı türde kurutulur. Birincisi güneş ışınları altında doğal kurutma yöntemidir. İkincisi ise fırınlama tekniği ile meyve kurutma işlemidir. Bu hususta doğal kaynaklar ile kızılcık kurutma sağlık bakımından daha da faydalıdır. Söz konusu bu meyve taze iken kırmızı renkte olup kurutulduğunda siyah tonlarına yakın koyu kırmızı bir renk almaktadır. Bu değerli meyvenin ekşi tadı kuru iken de geçerliliğini sürdürmektedir. Adı geçen leziz meyvenin kuru yemiş kapsamında değerlendirilmesi ile birlikte reçel, marmelat, komposto, şurup, meyve konsantresi ve cilt bakım maskesi yapılması mümkündür. Kızılcık nasıl kurutulur denildiğinde öncelikle bu lezzetli meyvenin olgun olanlarının temin edilmesi gerekir. Dalından taze olarak toplanan kızılcığın suya temas etmesinden kaçınılmalıdır. Aksi halde küf ve ekşime sorunu ortaya çıkar. Daha sonra kızılcıklar ezilmeyecek bir şekilde bez bir branda üzerine ince tabaka halinde serilir. Bu noktada güneş gören alanların tercih edilmesi önemlidir. Kurumaya yüz tutan kızılcıklar sabah, öğle ve akşam vakitlerinde bir tur karıştırılacak diğer kısımlarının da kuruması sağlanır. Bu işlem.bir hafta boyunca devam ettirilir. Bu zaman zarfı sonunda kurutulan kızılcıklar saklama kaplarına alınarak muhafaza edilir.

Kızılcık Nasıl Kurutulur, Saklama Koşulları Nelerdir

Fırınlama.veya güneş ısısında kurutulan kızılcığın uzun ömürlü olması için uygun saklama.koşulları altında tutulması gerekir. Bunun için dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bu hususta kurutulmuş kızılcığın nemli alanda.saklanmaması ilk şarttır. Diğer yandan içerisine herhangi bir katkı maddesi ilave edilmemesine dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra zararlı haşerelerin uzak tutulması adına kızılcığın bulunduğu kabın sağlam yapıda olmasına özen gösterilmelidir. Eğer ki torba kullanımı yapılıyor ise kalın nitelikli brandaların kullanılmasında fayda var. Öte yandan olumsuz hava koşullarına maruz kalan açık bir alanda bu kuru yemişlerin muhafaza edilmesi doğru değildir. Bunun için rutubet içermeyen odaların tercih edilmesi önemlidir. Saklama koşullarına yönelik bir diğer husus ise kızılcığın yanında herhangi bir baharat türünün bulundurulmamasıdır. Akdi halde baharatın kokusunu üzerine çeken kuru kızılcık lezzetini kaybeder.
]]>
Kızılcık Faydaları İbrahim Saraçoğlu https://www.kizilciklar.com/kizilcik-faydalari-ibrahim-saracoglu.html Sat, 24 Nov 2018 05:02:31 +0000 Kızılcık Faydaları İbrahim Saraçoğlu, Kızılcık meyvesi kırmızı renkte, mayhoş tadı olan bir meyvedir. Bu meyvenin ağacının boyu 1-4 metreye kadar uzayabilir. Kızılcık meyvesini rengi kırmızı tonlarındadır. Kızılcık Kızılcık Faydaları İbrahim Saraçoğlu, Kızılcık meyvesi kırmızı renkte, mayhoş tadı olan bir meyvedir. Bu meyvenin ağacının boyu 1-4 metreye kadar uzayabilir. Kızılcık meyvesini rengi kırmızı tonlarındadır. Kızılcık sağlık açısından oldukça faydalıdır. İçerisinde bol miktarda A vitamini, C vitamini, E vitamini, sodyum maddesi, potasyum, kalsiyum maddesi, demir minerali ve daha birçok vitamini içerisinde barındırdığından dolayı faydaları saymakla bitmez. Kızılcığın enerji içeriği oldukça fazladır. Bu sayede vücuda enerji aşılayarak vücudun sürekli dinç kalmasına yardımcı olur. 

Kızılcık Faydaları İbrahim Saraçoğlu:
 • Kızılcığın içerisinde diğer meyvelerde olduğu gibi C vitamini oranının fazla olması vücuda antioksidan etkisi oluşturmaktadır. 
 • Kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarının oluşumunu önlemede oldukça etkilidir.
 • Kanser oluşum riskini en aza indirir.
 • Vücuda farklı yollardan bulaşan enfeksiyonlara karşı vücuda koruma sağlar.
 • Kızılcığın içerisinde olan kalsiyum ilk olarak kemik yapısının korunmasına yardımcı olmakta daha sonra diş sağlığını korumaya önemli derecede fayda sağlamaktadır. 
 • Kızılcık, kanın pıhtılaşmasını önler ve bu sayede vücudun bazı bölgelerinde meydana gelmesi muhtemel tümörlerin oluşumunu engeller.
 • Kalp rahatsızlıklarını önlemede oldukça etkili olan kızılcık, kalp krizi riskini de en aza indirir. 
 • Kızılcık içerisinde bulunan bazı maddeler diş sağlığının korunmasına yardımcı olduğu gibi diş çürümesinin de önüne geçer. 
 • Kızılcık solunum yolu enfeksiyonlarının oluşumunu en aza indirir. Genellikle çocuklarda karşılaşılan solunum yolu enfeksiyonlarında kızılcık suyu etkili olmaktadır.
 • Kızılcık kış aylarında vücuda bulaşan gribal enfeksiyonların önlenmesinde oldukça etkilidir. Özellikle mevsim geçişlerinde kızılcık suyu tüketmek olası enfeksiyon riskini en aza indirir.
 • Kabızlık sorunu olan kişilerin kızılcık yada kızılcık suyu tüketmeleriyle bağırsaklarda rahatlama meydana gelecek ve boşaltım sistemi düzenli çalışacaktır.
 • Günümüzde obezite riski oldukça fazladır. Bu oluşumun önlenmesi için kızılcık tüketmek fayda sağlar. 
 • Kızılcık, böbrek taşı oluşumunu önleyen maddeleri içerisinde barındırdığından dolayı böbrek taşı oluşum riskini en aza indirir.
 • Ülser problemi olan kişilerin kızılcık yada kızılcık suyu tüketmeleri bu problemi ortadan kaldıracaktır.
 • Akciğer iltihabı olan kişilerin kızılcık tüketmeleri bu iltihabın yok olmasına yardımcı olacaktır.
 • Cilt sağlığı ve saç tellerinin, saç derisinin korunmasında kızılcık oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Düzenli olarak kızılcık yada kızılcık suyu tüketmek ciltte koruma sağlayacaktır.
 • Gut hastalığı olan kişilerin kızılcık tüketmeleri bu problemi bir nebze de olsa ortadan kaldıracaktır.
 • Aşırı derecede stres problemi olan kişilerin kızılcık yada kızılcık suyu tüketmesi bu problemi ortadan kaldırır. 
 • Kızılcık, beyin sağlığının korunmasında ve beynin strese karşı korunma mekanizmasının güçlenmesinde oldukça etkili olan bir meyvedir.
Kızılcık faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından bu şekilde açıklanmaktadır. Birçok sağlık sorununa, cilt problemlerine ve daha sayamadığımız birçok probleme karşı vücudun direncini en üst seviyede tutmaktadır. Kızılcığı şeker hastası olan kişilerin uzman kontrolünde belirtilen oranda tüketmeleri gerekir. Kızılcığın şeker oranı yüksek olduğundan dolayı olumsuz etki gösterebilir. 
]]>
Kızılcık Sirkesi https://www.kizilciklar.com/kizilcik-sirkesi.html Sat, 24 Nov 2018 20:35:23 +0000 Kızılcık Sirkesi; Kızılcık yaz aylarında yetişen ömrü çok uzun olmayan koyu kırmızı renkte olan bir meyve çeşididir. Kızılcık yüksek miktarda besin maddesi ve antioksidan içerdiği için önemli bir yere sahiptir. Kalori d Kızılcık Sirkesi; Kızılcık yaz aylarında yetişen ömrü çok uzun olmayan koyu kırmızı renkte olan bir meyve çeşididir. Kızılcık yüksek miktarda besin maddesi ve antioksidan içerdiği için önemli bir yere sahiptir. Kalori değeri de oldukça düşük olduğu için çok fazla tercih edilen bir meyvedir. Kızılcık meyvesinin kendisinden sadece 2 ay yararlanılabilir. Çok çabuk olgunluğa ulaştığı için uzun ömürlü değildir. Uzun ömürlü kılabilmek için kızılcık meyvesinden farklı gıda çeşitleri elde ederek yararlanılır. Çünkü oldukça faydalı olduğu için bu değerlerden eksik kalınmamalıdır. Kızılcık meyvesinden şurup, reçel, marmelat, sos ve sirkesi gibi daha da sayamadığımız bir çok besin elde edilebilir. Eylül ve ekim aylarında olgunlaşan kızılcıklar uzun ömürlü olmadığı için kızılcık sirkesi elde ederek ömrünün uzun olmasını sağlayabilirsiniz. Kızılcık sirkesi de meyvesinde olduğu gibi koyu kırmızı renge sahiptir. Tadı ekşi ve mayhoş yapıdadır. Kızılcık C vitamini bakımından ve lif içeriği bakımından zengin olduğu için kış aylarında yüksek oranda antioksidan özelliğe sahiptir. Bu yüzden kış aylarında soğuk algınlığına karşı koruyucu yapıda rol alır.

Kızılcık Sirkesi Malzemeleri; 
 • 2 kilogram olgunlaşmış kızılcık meyvesi
 • 6 litre dinlenmiş su
 • 1 çay bardağı sirke
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
Yapılışı: Oturup olgunlaşmış olan kızılcıkları çekirdeğinden ayırarak iyice ezip püre haline getirin. Ezilmiş olan kızılcıkları cam kavanozlara eşit olacak şekilde bölün. Kavanozların içerisinde ki kızılcıkların üzerine su, sirke ve kaya tuzu ekleyerek  tahta kaşık yardımı ile karıştırın. Cam kavanozların üzerini temiz bir bez ile örtün. Bu karışımı 15 gün boyunca her gün karıştırarak dinlenmeye bırakın. 15 gün sonunda kızılcık sirkesi hazır hale gelmiş olacaktır. Sofralarınızda artık afiyetle yer almış olur.
]]>
Kızılcık Çiçeği https://www.kizilciklar.com/kizilcik-cicegi.html Sun, 25 Nov 2018 11:32:04 +0000 Kızılcık çiçeği, kızılcık çiçeği, şubat ve mart aylarında açan sarı veya beyaz renkte bir bitki türüdür. Sonbaharda çiçekleri dökülür ve meyve vermeye başlar. Kirazı andıran görüntüsü ve koyu kırmızı rengiyle Kızılcık çiçeği, kızılcık çiçeği, şubat ve mart aylarında açan sarı veya beyaz renkte bir bitki türüdür. Sonbaharda çiçekleri dökülür ve meyve vermeye başlar. Kirazı andıran görüntüsü ve koyu kırmızı rengiyle çok mayhoş bir tadı vardır. Kızılcık çiçeği, bol suyu seven bir bitki türüdür. Başka yörelerde ismi kiren veya ergen olarak ta bilinir. Sulak yerleri seven kızılcık çiçeği ormanlık bölgelerde, bazı kültürlere göre bahçelerde ve park yerlerinde süs bitkisi olarak yetiştirilir.  Kızılcık çiçeği, oldukça faydalı bir bitkidir. Çiçeği kadar ağacı, yaprakları, gövdesi, meyve çekirdeği hatta kökü bile yararlı olarak bilinir. Meyvesi uzun süre buz dolabında tazeliğini korur. Bu yüzden muhafazaya uygun olarak kalabilmektedir.

Kızılcık çiçeği, boyları 3-5 metre kadar uzayabilen bir bitkidir. Dalları çok esnek ve dayanıklı olduğundan baston yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca yapraklarından elde edilen tenin asit ile berraklaştırma işlemi yapılır. Her anlamda çok amaçlı faydalı olan bu bitkinin kabuklarından da boya elde edilir. Kızılcık çiçeği, tam bir şifa deposudur denebilir. Bol miktarda C vitamini bulunan ve her öğünde yenilebilen bir meyvesi vardır. Kalp doktorları tarafından oldukça önerilen ve tüketilmesi gereken bir bitkidir. Her mevsim bulmak mümkün olmadığı için bu bitkiyi kuru olarak çay halinde alıp tüketme imkanınız vardır. Hazır olarak çayı alınıp, içilebilir. Mideden, kan dolaşımına kadar vücut üzerinde etkisini gösterme özelliğine sahiptir.

Kızılcık çiçeği özellikleri neledir
 • Her bölgede yetişmeye uygun olsada en çok Karadeniz bölgesinde yetişir.
 • Yükseklikleri 5 metreye kadar ulaşabilmektedir.
 • Meyveleri zeytin tanesine benzer ve biraz daha küçük boyuttadır.
 • Meyvesi ve bir çok bölümü ile oldukça faydalı olan bu bitki çay olarak tüketime hazır hale getirilmektedir.
 • Kalp dostu olarak bilinir ve meyvesi yada çayının tüketimi böbrek taşı düşürmeye yarar.
 • Meyvesinin hafif ekşimsi ara arada tatlı olan bir tadı vardır.
]]>
Kızılcık Faydaları Şeker Hastalığı https://www.kizilciklar.com/kizilcik-faydalari-seker-hastaligi.html Sun, 25 Nov 2018 18:41:25 +0000 Kızılcık Faydaları Şeker Hastalığı, çok yıllık ve odunsu bir bitki olan kızılcık, ekşi bir aromaya sahip kırmızı renkli, askorbik asit, antosiyanin, fenolik bileşenler ve antioksidan içeriği bakımından Kızılcık Faydaları Şeker Hastalığı, çok yıllık ve odunsu bir bitki olan kızılcık, ekşi bir aromaya sahip kırmızı renkli, askorbik asit, antosiyanin, fenolik bileşenler ve antioksidan içeriği bakımından çok kıymetli bir meyvedir. Sonbahar aylarının geldiğini belli eden bu meyveyi pazar tezgahlarında daha sık görmeye başlarız. Kızılcık tüketimi için tam zamanın geldiği bu dönemde bu mucizenin faydalı etkilerini vücudumuza kazandırabilmek için yeteri kadar tüketmek gerekir. Kızılcık faydaları şeker hastalığı yönünden incelenirse belli miktarda kızılcık tüketimi hastalığa karşı savunma mekanizması oluşturmaktadır. Vücut direncini artırarak kan şekerini düzenleyen kızılcık meyvesi şeker hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Kızılcık faydaları şeker hastalığında nasıl etki gösterir 

Yapılan bilimsel çalışmalar serbest radikallerin şeker hastalığının oluşumunda ve daha sonraki komplikasyonların gelişmesinde çok büyük rol oynadığını göstermektedir. Şeker hastalarının kanında sağlıklı kişilerden çok daha fazla serbest radikal bulunmaktadır. Serbest radikaller vücut dışından gelebileceği gibi insan metabolizmasının doğal bir sonucu olarak da ortaya çıkabilmektedir. Serbest radikallerin yaratmış olduğu oksidasyonları önleyen ve serbest radikalleri yakalayıp stabilize eden maddelere antioksidan adı verilir. Kızılcık antioksidan içeriği bakımından en değerli meyve olup bu yönde hastalığın ilerlemesine büyük ölçüde engel olmaktadır. Kızılcık faydaları şeker hastalığı yönünden incelendiğinde, mevcut radikaller ile reaksiyona girerek ve bu radikallerin daha zararlı formlara dönüşmelerini ve yeni serbest radikal oluşumunu önleme özelliğine sahip bir meyvedir.

Kızılcık meyvesinde fazla miktarda bulunan C vitamini, önemli bir besin ögesi olmasının yanı sıra şeker hastalarında çiğ olarak tüketildiğinde antioksidan etkisini çok daha fazla ortaya çıkarmaktadır. Kızılcık faydaları şeker hastalığı için betakaroten özelliği ile de ön plana çıkmaktadır. Kırmızı meyveler grubunda olan kızılcık, çoklu doymamış yapısı ile iyi bir likopen kaynağı olup hastalığın oluşumunu azaltmaktadır. Kızılcık meyvesinin içeriğinde bulunan fenolik maddeler meyveye kendine özgü aromayı verir. Bundan dolayı hafif buruk ve ekşi tadı itibari ile kızılcık şeker hastalarının tüketmesinde sakınca olmayan ve az şeker içeren meyveler gurubundadır.

Doğal antosiyaninler arasında bulunan kızılcık, glikozit formunda bir antosiyanindir. Bir şeker molekülü ve kimyasal  olarak buna bağlanmış olan aglikon molekülünden glikozit oluşur. Bundan dolayı doğal antosiyanin içeren kızılcık meyvesi serbest formda değil, şekerler ile oluşturmuş olduğu glikozit yada antosiyanin formunda meyvenin içerisinde yer alır. 

Kızılcık faydaları şeker hastalığı yönünden incelendiğinde bir diğer önemli özellik, kanın pıhtılaşmasında sağladığı faydadır. Kızılcık meyvesinden yapılan kızılcık suyu veya kızılcık şerbeti, kanın pıhtılaşmasının düzenlenmesinde inanılmaz derecede etki sağlamaktadır. Şeker hastalarında kanama kontrolü çok önemlidir. Şeker hastaları, hastalığın etkisi ile oluşan deri hasarlarını çoğu zaman fark etmeyebilirler. Kızılcık çok eski zamanlardan bu yana merhem yapılarak yara ve yanık tedavisinde kullanılmaktadır.

]]>
Kızılcık Ezmesi https://www.kizilciklar.com/kizilcik-ezmesi.html Mon, 26 Nov 2018 05:56:21 +0000 Kızılcık Ezmesi, Meyve türleri içerisinde yer alan kızılcığın çekirdeğinden ayrılıp birtakım işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen besin maddesidir. Mayhoş bir tada sahip olan bu besin maddesi doğrudan tüketimi yapılabild Kızılcık Ezmesi, Meyve türleri içerisinde yer alan kızılcığın çekirdeğinden ayrılıp birtakım işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen besin maddesidir. Mayhoş bir tada sahip olan bu besin maddesi doğrudan tüketimi yapılabildiği gibi bazı gıdaların süslemesinde de kullanılabilir. Söz konusu kızılcık ezmesini hazır olarak temin edebilirsiniz. Ancak bu hususta kendi elinizin değdiği bir kızılcık ezmesi üretimini tüketmeniz daha da keyif vericidir. Bu ezme türünü elde etmek için tek yapılması gereken olgun hale gelen kızılcık meyvelerinin dalından koparıldığı andan itibaren bez bir torba içerisine alınarak üzerine baskı uygulayıp çekirdeklerin ayıklanmasını sağlamaktır. Böylelikle kızılcıklar çekirdeğinden ayrıldığında ezme işlemi gerçekleşmiş olur. Bu aşamadan sonra çekirdeklerin alınması gerekir. Pürüzsüz bir hale gelen kızılcık meyvelerini kevgirden geçirip iri ve sert olanlarından ayırmak önemlidir. Bu işlem neticesinde tam anlamıyla elde edilen kızılcık ezmesi tepsiye alınarak üzerine tülbent kapatılıp en az 3 gün güneşte bekletilir. Günde iki defa karıştırma işlemi yapılır. Bu zaman zarfının sonunda kızılcık ezmesi hazır hale getirilir. Uygun kavanozlara alınarak serin bir yerde kapağı kapalı olarak muhafaza edilir.

Kızılcık Ezmesi Faydaları

Şifa kaynağı niteliğindeki kızılcık ezmesinin sağlık bakımından birçok faydası vardır. Bu mucizevi besin maddesi hem tüketim açısından hem de cilt maskesi kapsamında kullanılabilir. Ekşi sevenlerin vazgeçemeyeceği bir besin maddesidir. Kırmızı rengiyle iştahın açılmasına kaynaklık eder. Belli bir miktarda tüketilmelidir. Aşırı tüketim halinde mide problemine mahal verebilir. Organik ürünler içerisinde yer alan kızılcık ezmesi sayesinde vücut enerji depolar. Böylelikle vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller karşılanır. Adı geçen gıdanın içerisine herhangi bir katkı maddesi ilave etmemenizi tavsiye ederiz. Başlı başına vitamin deposu olan bu ürünün düzenli olarak tüketimi halinde sindirim sistemi aktif olarak çalışır. Bağırsaklar işlevini yerine getirerek kabızlık giderilir. Öte yandan cilt doku hücreleri yenilenerek ölü deri ortadan kalkar. Lezzetine doyum olmadan tüketebileceğiniz bu enfes kızılcık ezmesini sabahları aç karınla tüketip üzerine bir bardak su içtiğinizde fazla kilolardan kurtulmanız mümkündür. Bununla birlikte göz sağlığınızı da korumuş olursunuz. Kızılcık ezmesinin içindeki değerli besin maddeleri sayesinde vücuttaki yaraların iyileşmesi hız kazanır. Diğer yandan bağışıklık sistemi güçlenerek enfeksiyona karşı önlem alınır.
]]>
Kızılcık Ağacı https://www.kizilciklar.com/kizilcik-agaci.html Mon, 26 Nov 2018 20:09:29 +0000 Kızılcık ağacı: Kızılcık ailesinden olan kısa boylu yaprakları koyu yeşil bir ağaç türüdür.Boyu en fazla 5-8 cm ulaşabilmektedir. Sodyum, potasyum, demir, bakır, manganez gibi mineraller açısından zengindir. E, K ve C vit Kızılcık ağacı: Kızılcık ailesinden olan kısa boylu yaprakları koyu yeşil bir ağaç türüdür.Boyu en fazla 5-8 cm ulaşabilmektedir. Sodyum, potasyum, demir, bakır, manganez gibi mineraller açısından zengindir. E, K ve C vitaminlerini içerir.Özellikle C vitamini açısından çok zengin bir meyvedir.Soğuğa çok dayanıklıdır.Olgunlaşma döneminde sıcaklık ister. Fakat olgunlaştıktan sonra sıcağa dayanıksız bir meyvedir.En erken çiçek açan ve en son meyve veren bir ağaç türüdür.

Kızılcık ağacının yetiştiği bölgeler:
 • Karadeniz, Marmara, Trakya, Ege ve Akdeniz bölgelerinin sahil ve dağlık alanlarında yaygın olarak görülür.Özellikle Yalova bu işin ticaretini yapmaktadır.
 • Her meyve ve sebzede olduğu gibi kızılcıkta mevsiminde tüketilmeli.Yani sonbaharda.
Kızılcığın faydaları:
 • Uyku sorunlarını giderir.
 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Kızılcık suyu böbreklerde taş oluşumunu engeller.
 • İshale karşı etkili bir meyvedir.
 • Kızılcık kanın pıhtılaşmasını düzenler.
 • Antioksidan etkiye sahiptir.
 • Prostat, meme, karaciğer, yumurtalık kanseri gibi hastalıkları iyileştirici etkisi olduğu laboratuvar ortamlarında tespit edilmiştir.
 • Şeker hastaları için yararlı bir meyvedir.
 • Egzama gibi bazı cilt hastalıklarına iyi gelir.
 • Ayrıca bunların dışında aşırı terlemeye, baş dönmesine, aşırı adet kanamalarına iyi gelmektedir.
Kızılcık ağacı ve kızılcık kullanım alanları:
 • Bostan ve sopa yapımında kullanılır.
 • Süs bitkisi olarak yetiştirilir.
 • Kabuğundan boya yapılır.
 • En yaygın kullanım şekli ise Anadolu'nun her yerinde hoşaf ve sofralarda marmelat olarak tüketilmesidir.
]]>
Yabani Kızılcık https://www.kizilciklar.com/yabani-kizilcik.html Mon, 26 Nov 2018 21:26:32 +0000 Yabani kızılcık; her türlü toprakta yetişen bu meyve, iklimi soğuk olan yerlerde bile kolaylıkla yetiştirilebilir. Bodur ağaçlardır ve boyları ortalama 1 metre olabilir. Ülkemizde kızılcık Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz b Yabani kızılcık; her türlü toprakta yetişen bu meyve, iklimi soğuk olan yerlerde bile kolaylıkla yetiştirilebilir. Bodur ağaçlardır ve boyları ortalama 1 metre olabilir. Ülkemizde kızılcık Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Yabani kızılcık meyvesinin hasatı eylül ayında yapılır. Yabani kızılcıktan marmelat, reçel, meyve suyu, meyve çayı yapılır. Yavaş gelişen bu meyve ağacının çiçekleri çok hoş kokuludur. İçerisinde portakalda bulunan  C vitamininden 2 kat daha fazla C vitamini vardır. Ayrıca içerisinde A, C, E, K vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, bakır, magnezyum, tiamin, riboflavin ve piridoksin bulunur. Ağacının yapısı çok sert ve sağlam olması nedeni ile mobilya yapımında kullanılır. Kızılcık ağaçlarından yapılan bastonlar dünyaca ünlüdür.

Yabani kızılcık faydaları:
 • Yabani kızılcık kılcal damarlara çok faydalıdır.
 • Bol miktarda C vitamini ve mineraller vardır.
 • Antiseptik özelliği vardır.
 • Bağışıklığı kuvvetlendirir.
 • Hücre yeniler ve yaşlanmayı geciktirir.
 • Kemiklere faydalıdır.
 • Kış aylarında gripten korur.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Kansere karşı korur.
 • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir.
 • Kolon, prostat, meme, kolon kanserlerinde iyi gelir.
 • Kanın pıhtılaşmasını önler.
 • Kalp hastalığına iyi gelir.
 • Diş çürümelerine iyidir.
Yabani kızılcık; kozmetik sektöründe sıkça kullanılan bu meyveden kırışıklık önleyici ve yaşlanma geciktirici kremler üretilir. Cilt kuruluğunu giderir, kadınlarda erken menopozu önler ve yumurtalıkları korur. Mucize bir meyve olan yabani kızılcık, uykusuzluğa karşı iyi gelir. Yabani kızılcık ağacının yaprakları kurutulur ve çay olarak tüketilir. Ayrıca iştahı kestiği için zayıflamaya yardımcı olur. Vücuda dinçlik ve enerji verir. Kişide düzenli tüketildiği takdirde beyinde melatonin hormonunu artırır ve uykuyu düzene sokar. 
]]>
Kızılcık Kirazı https://www.kizilciklar.com/kizilcik-kirazi.html Tue, 27 Nov 2018 15:51:11 +0000 Kızılcık Kirazı: Dağ kirazı, kızılcık kirazı, kızılcık meyvesinin diğer adıdır. Diğer birçok meyve gibi kızılcık kirazının da faydaları saymakla bitmez. Kızılcık kirazı ağacının boyu yaklaş Kızılcık Kirazı: Dağ kirazı, kızılcık kirazı, kızılcık meyvesinin diğer adıdır. Diğer birçok meyve gibi kızılcık kirazının da faydaları saymakla bitmez. Kızılcık kirazı ağacının boyu yaklaşık olarak bir metre kadardır. Ağacı ise çalıgillerdendir. Çalı ağacı genellikle bir metre boylarında olup, odunsu ağaç halindedir. Bazıları ise otsu özellik göstererek kış mevsiminde yaprak döker. Aralarında her zaman yeşil olarak kalanlar da vardır. Uzun, sade ya da kısa, tüylü çatallı yapraklara sahiptir. Sarı renkte, şemsiye yada salkım şekline benzeyen, çiçekleri vardır. Kızılcık kirazının yaklaşık olarak 40-45 kadar çeşidi mevcuttur. Meyvesi ise yuvarlak şekilde olup, ülkemizde yetişen türü sarı çiçekli olanıdır. Kızılcık kirazının meyveleri sonbahar mevsimine doğru olgunlaşır. Parlak, kırmızı renge sahip olan kızılcık kirazının çapı yaklaşık olarak 1-1,5 santim kadardır. 

Kızılcık kirazı; karbonhidrat ve şeker açısından oldukça zengin bir meyvedir. Sayısız faydası olan kızılcık kirazının kabuğunun da yüksek ateşi düşürdüğü söylenmektedir. Kızılcık kirazından reçel, marmelat, şerbet, hoşaf ve daha bir çok şey yapılmaktadır. Özellikle evde yapılmış olan kızılcık şerbeti sayısız hastalığa iyi gelmektedir. 

Kızılcık Kirazının Faydaları Nelerdir 

Birçok hastalığa şifa olarak bilinen sayısız faydası olan kızılcık kirazını tüketmekte fayda vardır. İşte sayısız yararı olan kızılcık kirazının en bilindik faydaları:
 • Cilt enfeksiyonları, gut, romatizma, egzama gibi bir çok hastalığa iyi gelir.
 • İçerisinde bulunan asitler sayesinde böbrek taşı düşürmede kullanılmıştır.
 • Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin olduğundan dolayı güçlü bir antioksidan özelliği gösterir.
 • Grip ve soğuk algınlığına oldukça iyi geldiği bilinmektedir.
 • Mide ve safra kesesinde rahatlık hissi verir.
 • İştah kesici özelliği sayesinde kilo kaybına ve zayıflamaya yardımcı olur.
 • Ayakta dinç kalmaya, yorgunluk gibi problemlerin ortadan kalkmasında kullanılır.
 • Ağızda meydana gelen yaraların giderilmesini sağlar.
 • Meyvesi bağışıklık sistemine verdiği olumlu etki sayesinde ishali engeller.
 • Kabukları ise yara döktürmekle beraber kabızlığın oluşmasını sağlar.
 • Hazırlanan kızılcık kirazı şerbeti insana enerji vererek, vücudun kuvvetli olmasını sağlar.
 • Kızılcık kirazı suyu idrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmesinde oldukça katkı sağlar.
 • Kızılcık kirazı oluşan tümör gelişiminin yavaşlatılmasına neden olur.
 • Kolon ve yumurtalık kanserlerinin tedavilerine oldukça olumlu yönde etki sağlar.
 • Meydana gelen şişlikleri ortadan kaldırır.
 • Kan pıhtılaşmasını ortadan kaldırır.
 • Bakterilerin oluşmasını engelleyici özelliğe sahiptir.
 • Ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Kızılcık kirazı suyu diyafram ve kondom da meydana gelen problemlerin ortadan kaldırılmasında kullanılır.
 • Ağızda plak oluşmasını engelleyerek diş ve diş eti hastalıklarının giderilmesini sağlar.
Kızılcık Kirazının Zararları Nelerdir 

Elbette her meyvenin olduğu gibi kızılcık kirazının da zararları mevcuttur. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Üstelik her hangi bir hastalığa sahip olunduğunda daha dikkatli davranılmalıdır. İşte sayısız faydası olan kızılcık kirazının en bilindik zararlar:
 • Aşırı derecede tüketildiği zaman alerjik reaksiyonlar oluşabilir.
 • Nefes almada güçlük, solunum yollarında zararlara neden olabilir.
 • Kızılcık kirazı tüketimi sonunda idrar yaparken yanma ya da ağrı hissedilebilir.
 • İdrarın rengi; pembe ya da kırmızı renge dönüşebilir. Mide bulantısıyla birlikte kusma gibi şikayetlerle karşılaşılabilir.
]]>
Aşılı Kızılcık Fidanı https://www.kizilciklar.com/asili-kizilcik-fidani.html Wed, 28 Nov 2018 04:26:59 +0000 Aşılı Kızılcık Fidanı, Kırmızı renkte ekşi bir tada sahip meyvesi olan fidandır. Sonbahar mevsiminin gözde meyvelerinden biri olan kızılcık fidan halindeyken iyi bir bakımla ve aşı ile hızla verim sağlayabilir. Bunun içi Aşılı Kızılcık Fidanı, Kırmızı renkte ekşi bir tada sahip meyvesi olan fidandır. Sonbahar mevsiminin gözde meyvelerinden biri olan kızılcık fidan halindeyken iyi bir bakımla ve aşı ile hızla verim sağlayabilir. Bunun için söz konusu fidanın Mart veya Ekim ayında aşılanması şarttır. Aşı sayesinde kızılcık iri yapılı olur. İnce dallara sahip olan bu bitki dayanıklı olduğu için toprağa kök saldığında bulunduğu alanı benimseyerek birden fazla fidan haline gelebilir. Arsız bitki grubunda yer alan aşılı kızılcık fidanının uygun şartlarda yetiştirilmesiyle kök ve yan dalların yoğunlaştığını göreceksiniz. Şifa kaynağı meyve üretimini sağlayan bu değerli bitki gelişme döneminde bol yağışlı iklimi, olgunlaşma döneminde ise güneşi sever. Alüvyonlu toprak yapısında hızla gelişim gösterebilir. 

Aşılı kızılcık fidanı dikimi için toprak analizinin yapılmasında fayda var. Ayrıca bu değerli fidanı temin ettiğinizde en az bir hafta boyunca kök kısmını suyun içinde bekletmelisiniz. Amaç, kök salınımında artış sağlanmasıdır. Fidan gelişimi için organik hayvan gübresinin varlığı çok önemlidir. Aşılı kızılcık fidanını killi ve kumlu topraklarda yetiştirmeniz mümkün değildir. Bu nedenle geçirimli toprak yapısını tercih etmenizde fayda var. Hassas bir yapıya sahip olan bahse konu olan fidanın gelişimini tamamlaması için 3 yıllık süreye ihtiyacınız var. Bu zaman zarfı içerisinde sağlıklı olarak yetişen fidan ağaç haline dönüşerek yoğun meyve verimi sağlar.

Aşılı Kızılcık Fidanı Bakımı

Toprak ile buluşturulan fidanın iyi gelişmesi için bakıma gereksinimi vardır. Bunun için tecrübe sahibi olmaya gerek yok. Bakıma yönelik ilk aşama fidanın olumsuz hava koşullarına maruz kalmaması adına uzun bir çubukla toprağa sabitlenmesidir. Böylece rüzgar ve aşırı hızla yağa yağmur faktörüne bağlı olarak fidanın kırılması önlenir. Diğer aşamalar ise fidan gelişimini destekleyen unsurlardır. Bu hususta haftalık periyotlar dahilinde sulama yapılması gerekir. Öte yandan her ay toprağa çapa işlemi yapılıp toprağın nefes alması sağlanmalıdır. Bununla birlikte üç ayda bir gübreleme işleminin yapılması da önemlidir. Ayrıca ilkbahar veya sonbahar mevsimlerinin başlangıcında kızılcık fidanının gövdesinde ve yan dallarında bulunan filizlerin budamaya tabi tutulması gerekir. Bahsedilen bakıma dair uygulamalar ile birlikte gelişimini tamamlayan bu fidanın haşerelerden zarar görmemesi için Mart ayında ilaçlama yapılması gerekir. 
]]>
Kızılcık Marmelatı https://www.kizilciklar.com/kizilcik-marmelati.html Wed, 28 Nov 2018 13:11:11 +0000 Kızılcık marmelatı, kızılcık bazı bölgelerde kiren olarak da bilinir. Kızılcık, meyvesinin dışında sopasıyla da meşhur bir bitkidir. Bitki daha çok ağaç gibi değil, bir çalı görünümündedir. En erken çiçek açıp, e Kızılcık marmelatı, kızılcık bazı bölgelerde kiren olarak da bilinir. Kızılcık, meyvesinin dışında sopasıyla da meşhur bir bitkidir. Bitki daha çok ağaç gibi değil, bir çalı görünümündedir. En erken çiçek açıp, en geç meyve veren ağaçtır. Yüksek lif içermesinden dolayı diyet programlarında çokça yer almaktadır. Reçel yapımında, kızılcık suyu yapımında, komposto yapımında ve kızılcık marmelatı yapımında kullanılan çok yönlü, oldukça faydalı bir meyvedir. Kışın soğuk havalarda hem sağlıklı, hemde koruyucu olarak sıcak çay şeklinde kullanılırken, yaz aylarında da soğuk kızılcık şurupları hazırlanarak serinletici olarak tüketilir

Kızılcık marmelatı için malzemeler
 • yarım kilo olgunlaşmış kızılcık
 • 400 ml su (2 su bardağı)
 • 3 su bardağından 1 parmak eksik toz şeker
 • 1 tane karanfil
 • 1 ince çubuk tarçın
 • 1 yemek kaşığı dolusu tereyağ
 • 10-15 damla limon suyu
Kızılcık marmelatının yapılışı

Önce kızılcıkların olgun ve yumuşak olanlarını alıp güzelce yıkıyoruz ve saplarını ayıklıyoruz. Yıkayıp süzdüğümüz kızılcıkları bir tencereye koyarak, üzerinede karanfili, çubuk tarçını ve 2 su bardağı suyu da ekleyerek ocağa koyalım. Sık sık kontrol ederek kaynatalım. Kızılcıkların kabukları patlayıp iyice yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Daha sonra ocaktan aldığımız kızılcıkları bir süzgeç yardımı ile süzelim. Süzülen kızılcıkların suyunu atmayıp bir kenarda bekletelim. Kaynamakta olan kızılcıkların içerisindeki tarçını, karanfilide alarak bir kenara koyalım. Kızılcıklardan süzülen kenarda beklettiğimiz su, meyveleri ezerken kullanılacaktır. Süzdüğümüz kızılcıkları iyice ılıyıncaya kadar bekletelim. Soğuyan kızılcıkları bir tencerenin üzerine koyduğunuz ince delikli tel süzgeç yardımıyla süzelim. Süzme işlemini yaparken elinizle kızılcıkları tel süzgece sürerek ezip çekirdeklerinden ayrılmasını sağlayalım. Süzme esnasında ara ara kızılcıkların haşlama suyundan ezilen kızılcıkların üzerine döküp, ezerseniz daha kolay süzgeçten geçer.Tamamen ezilip çekirdekleri ayrılan kızılcık püresinin içine 3 su bardağından az şekeri ve tereyağını ilave edip, bir kenara ayırdığınız karanfil ve çubuk tarçınıda ilave ederek tekrar ocağın üzerine alalım. Kızılcık püresi kıvam alana kadar, dibini tutturmadan pişirilir. Ocağın ateşi kısık olmalı ve sürekli başında durarak karıştırılmalıdır. Aksi taktirde kızılcık marmelatının dibi hemen tutup yanabilir. Kıvamının olup olmadığını anlamak için buzdolabına koyup iyice soğuttuğumuz çay tabağına bir miktar kızılcık marmelatı koyuyoruz eğer kızılcık marmelatı kolay bir şekilde akmıyorsa etrafa hemen dağılmıyorsa kıvamı olmuş demektir. Kızılcık marmelatının ocaktan indirmeden önce limon suyunu da ekleyerek 1-2 dakika daha kaynatıp, ocaktan alalım. Hazırlanan kızılcık marmelatı cam bir kavonaza doldurulup soğuduktan sonra kavanozların kapağı kapatılır.
]]>
Kızılcık Meyve Suyu https://www.kizilciklar.com/kizilcik-meyve-suyu.html Thu, 29 Nov 2018 11:58:32 +0000 Kızılcık meyve suyu, kızılcık ağacından elde edilen Kızılcık meyvesi ile yapılan içeceklere denmektedir. Mart ve Nisan aylarında yapraklarını açmak da olan kızılcık ağacı sarı renkte çiçekler vermektedir. Sarı ç Kızılcık meyve suyu, kızılcık ağacından elde edilen Kızılcık meyvesi ile yapılan içeceklere denmektedir. Mart ve Nisan aylarında yapraklarını açmak da olan kızılcık ağacı sarı renkte çiçekler vermektedir. Sarı çiçek der Haziran ayının başlarında dökülerek yeşil renkte meyve oluşumu başlar. Meyveleri yeşil renkte sarı renge olgunluk dönemlerinde ise Kırmızı renge dönüşür. Ağustos ayılarının sonlarında Eylül aylarının başlarında hasatı yapılan Kızılcık meyvesinden birçok yiyecek ve içecek yapılmaktadır. Bu yiyecek ve içeceklerin en başında Kızılcık pestili Kızılcık meyve suyu ve çeşitli hoşaflar elde edilmektedir. Vücuda karşı oldukça büyük bir faydası bulunan kızılcığın sürekli olarak tüketilmesinde fayda vardır. 

Kızılcık meyve suyu faydaları
 • Cilt üzerinde meydana gelebilecek sorunların düzenlenmesine yardımcı olan Kızılcık meyve suyu cildin Pürüzsüz ve parlak görünmesi ne büyük bir fayda sağlar
 • Kalbin iyi bir şekilde işlerini yapması için oldukça önemlidir
 • İyi kolesterolün yükselmesini sağlayarak kötü kolesterolün düşmesine fayda sağlar.
 • Kızılcık meyve suyu içerisinde bulunan antioksidan sayesinde kalp hastalıklarının oluşmasına engel olur
 • Gün boyunca beyni Zinde olmasına ve vücudun enerjik bir yapıda olması ne fayda sağlar
 • Yüz cildinde meydana gelebilecek sivilce ve siyah nokta gibi rahatsızlık verici durumların tedavisinde yardımcı olur
 • Kızılcık meyve suyu sindirim sisteminde meydana gelebilecek kabızlık gibi rahatsızlıkların giderilmesine büyük bir fayda sağlar
]]>
Kızılcık Ağacı Nerede Yetişir https://www.kizilciklar.com/kizilcik-agaci-nerede-yetisir.html Thu, 29 Nov 2018 13:19:31 +0000 Kızılcık ağacı nerede yetişir, Türkiye'de Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere Anadolu'nun bir çok yerinde yetişmektedir. Kızılcık ağacı suyu çok seven, meyveleri oldukça ekşimsi ve mayhoş tadı olan bir ağaçtır. E Kızılcık ağacı nerede yetişir, Türkiye'de Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere Anadolu'nun bir çok yerinde yetişmektedir. Kızılcık ağacı suyu çok seven, meyveleri oldukça ekşimsi ve mayhoş tadı olan bir ağaçtır. Esnek ve çok dayanıklı bir yapısı olan kızılcık ağacı, baston ve sopa yapımında kullanılmaktadır. Kızılcık ağacının kabukları ise boya yapımında kullanılmaktadır. Aynı zamanda Şubat ve Mart aylarında çiçek açmaktadır. En erken çiçek açan bitkilerden biridir fakat en geç meyve veren bitkilerden birisidir.

Kızılcık ağacı nerede yetişir ve bitki özellikleri nasıldır

Genellikle yabani formlarda yetişmektedir. Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde sahile yakın ve yüksek kesimlerde dağlık olan yerlerde, dere yataklarında tek tek ve gruplar halinde yetişmektedir. Aynı zamanda bazı illerde kızılcık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu iller; Malatya, Yalova, Karabük, Bursa ve İstanbul illerinde yetiştirilmektedir.

Kızılcık ağacının çok güçlü bir kök kısmı bulunmaktadır. Kökleri fazla derine gitmemektedir. Özelliğe toprağa yakın olan bölümleri toprağın neminden daha iyi yararlanma özelliğine sahiptirler. Kızılcık ağacı 2-5 metre arasında yüksekliğe sahiptirler. Kızılcık ağacı yayvan, dik ve sarkık şeklinde olabilmektedir. Kızılcık ağacı çok önce çiçek açmaktadırlar. Meyve vermesi bir veya daha yaşlı dallarda olmaktadır. Meyveleri kırmızı renkli ve şekli oval, silindir şeklindedir. Çekirdekleri ise, oval ve yuvarlak şeklinde olmaktadır. Kızılcık ağacı nerede yetişir ve bitki özelliklerini inceledikten sonra birazda faydalarından bahsetmek gerekir.

Kızılcık ağacının faydaları nelerdir;

Kızılcık, bol miktarda antioksidan içermektedir. Bu antioksidanların en önemlisi melatonindir. Aynı zamanda vücutta alerjiyi ve iltihaplanmayı azaltmaktadır. Kan damarlarını güçlendirir ve ateşlenmeyi engelleyici etkileri bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve göz sağlığı üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Kızılcık meyvesi kanı sulandıran, kan basıncını düzenleyen ve şeker hastaları için çok faydalı bir besindir. Kızılcık suyu ve kızılcık şerbeti yapılıp içildiği zaman böbreklerde taş oluşumunu engellemektedir. Cilt sağlığı ve ağız yaraları içinde birebir bir meyvedir.

Uzakdoğu kültürlerinde genellikle kızılcık, aşırı terleme, aşırı adet kanaması ve kulak çınlaması için kullanılmaktadır. Aynı zamanda çarpıntı, dağınık nabız, baş dönmesi ve ateş tedavisi için kullanılmaktadır.
]]>
Kızılcık Şekeri https://www.kizilciklar.com/kizilcik-sekeri.html Fri, 30 Nov 2018 10:14:24 +0000 Kızılcık Şekeri, kızılcık kısa boylu ve sarı çiçekleri olan bir ağaç çeşididir. Meyvesi genellikle kırmızı renklidir ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan bir meyve çeşididir. Kızılcık meyvesi portakalda mevcut Kızılcık Şekeri, kızılcık kısa boylu ve sarı çiçekleri olan bir ağaç çeşididir. Meyvesi genellikle kırmızı renklidir ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan bir meyve çeşididir. Kızılcık meyvesi portakalda mevcut olan C vitamininin 2 katına sahiptir. Kızılcık yalnızca meyvesi değil, aynı zamanda ağacın gövdesi ve yaprakları insan sağlığı için en büyük şifa kaynağıdır. Doğada yetişen kızılcık meyvesi kendisine hoş olan mayhoş lezzeti ile kızılcık hoşafı, kızılcık şekeri, kızılcık marmelatı ile kızılcık suyu hazırlayabilirsiniz. Kızılcık şekeri sağlık için en değerli şifa kaynaklarından bir tanesidir. Kızılcık şekeri özellikle vücudun zinde kalmasına yardımcı olurken, vücudun direncini önemli ölçüde arttırmaktadır. Özelliklerde ağızlarda oluşan aft ve diğer yaralara oldukça iyi gelmektedir. Kızılcık şekeri ile hazırlanmış suyu diyabet hastaları tükettiği zaman çok faydalıdır. Kızılcık şekeri vücudumuzda mevcut olan mikroplar ile savaşarak mikropları yok etmede en önemli meyve çeşitlerinden birisidir. Kızılcık şekerini kaynatarak hazırlanan suyu yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda kızılcık şekerinin kan pıhtılaştırma özelliği bulunmaktadır.

Kızılcık Şekeri Nasıl Kullanılır

Kızılcık şekeri diğer bir adı ile lohusa şekeri ya da kızamık şekeri olarak bilinmektedir. Genellikle yeni doğum yapmış annelerin sütünün artması için kullanılan kızılcık şekeri, eve gelen konuklara kaynatılarak şerbeti ikram edilmektedir. Kızılcık şekerini aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz. Sadece doğum yapınca ya da kızamık olunduğunda değil, normal zamanlarda da arada bir kızılcık şekerini kaynatarak suyundan faydalanmak gerekmektedir. Özellikle çocuklarınızın ve sevdiklerinizin beğenerek tüketeceği kızılcık şekerini her daim evinizde eksik etmeyin. 
]]>
Kızılcık Süt Yaparmı https://www.kizilciklar.com/kizilcik-sut-yaparmi.html Sat, 01 Dec 2018 09:19:37 +0000 Kızılcık süt yaparmı: Anne sütü bebekler için çok önemli ve oldukça da faydalı bir besin kaynağıdır. Küçük çocukların ve bebeklerin yaklaşık olarak 18 aylık olana kadar ek gıda olmaksızın sadece anne sütü içmesi ge Kızılcık süt yaparmı: Anne sütü bebekler için çok önemli ve oldukça da faydalı bir besin kaynağıdır. Küçük çocukların ve bebeklerin yaklaşık olarak 18 aylık olana kadar ek gıda olmaksızın sadece anne sütü içmesi gerekmektedir. Anne sütü içermiş olduğu vitamin ve minerallerden dolayı hem çok faydalıdır hem de bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesi üzerinde çok büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bir annenin kesintisiz olarak bebeğine mutlaka anne sütü vermesi gerekir. Kimi anne adayları sütü olmadığı için genel olarak bebeğine vermemektedir. Fakat bu durum çok yanlıştır. Bir anne adayı eğer sütünün olmamasından dolayı şikayet ediyor ise mutlaka süt yapıcı yemekler ve süt yapıcı içecekler tüketmesi gerekir. Aksi takdirde bebeğin anne sütünden mahrum bırakılması oldukça büyük bir sorundur. Bir annenin süt yapıcı besinler yemesi ve bebeğini her gün düzenli olarak emzirmesi gerekir.

Kızılcık süt yapar mı sorusunun cevabı evettir. Kızılcık süt yapar. Fakat kızılcık meyvesi bazı insanlarda da gaz yapıcı olabilmektir. Fakat bir annenin sütünün çoğalabilmesi için kızılcık yemesi gerekmektedir. Kimi insanlar ise kızılcığın ekşi olmasından şikayet ettiği için tüketmek istenmeyebilir. Bu tür durumlarda ise kızılcık şerbeti yaparak içebilirsiniz. Çünkü kızılcık süt yapmak ile görevli bir meyvedir.

Kızılcık tüketmenin faydaları

Kızılcık kırmızı renkli görünü ile son derece faydalı olan bir meyvedir. Ayrıca kızılcık meyvesinin içermiş olduğu vitamin ve mineraller kişide oldukça büyük etkiler oluşturmaktadır. Bir anne adayının eğer bebek emziriyor ise sütü olabilmesi için ya da sütünün artması için mutlak kızılcık meyvesini tüketmesi gerekmektedir. Kimi insanlar kızılcığın gaz yapıcı etkisinden de bahsetmektedir. Fakat çocuğun yeterli miktarda beslenmesi ve karnını doyurması için mutlaka düzenli olarak süt emmesi gerekmektedir. Bunun için de anne adaylarının mutlaka beslenmesine çok daha fazla dikkat etmesi ve özellikle de süt yapan gıdalar tüketmesi gerekmektedir.

Kızılcığın anne sütü üzerindeki etkisi

Kızılcık hem süt yapan hem de çok sağlıklı bir meyvedir. Çoğu insanın severek tüketmiş olduğu bir meyve olan kızılcığın saymakla bitmeyen birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle de kızılcığın anne sütü üzerindeki etkisi de küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Bu yüzden sütünün az olduğundan şikayet eden anne adaylarının kızılcık yemesi dikkat çekmektedir.
]]>
Kızılcık Tohumu https://www.kizilciklar.com/kizilcik-tohumu.html Sat, 01 Dec 2018 18:17:30 +0000 Kızılcık Tohumu; Kuzey yarım küre bölgesinde soğuk iklimlerde yapraklarını dökmeyen bodur bir çalı bitkidir kızılcık. Ekildikten sonra 2 metreye kadar uzayabilen kızılcık bataklık bölgelerde yetişmektedir. Kı Kızılcık Tohumu; Kuzey yarım küre bölgesinde soğuk iklimlerde yapraklarını dökmeyen bodur bir çalı bitkidir kızılcık. Ekildikten sonra 2 metreye kadar uzayabilen kızılcık bataklık bölgelerde yetişmektedir. Kızılcık tohumunun büyüyüp gelişmesi için nemli toprağa ihtiyacı vardır. Aynı zamanda kızılcık tohumu ekildikten bir müddet sonra güneşli ve çok az gölge olan yerlerde hızlıca büyür. Kızılcık yetiştirmeyi düşünüyorsanız eğer ve hızlı bir şekilde büyümesini istiyorsanız düzenli olarak su vererek toprağın kuru kalmasını engelleyiniz. Kızılcık meyvesinin yetişme evreleri farklı farklıdır. Dallarında minik yeşil yapraklar bulunan kızılcık  en başta beyaz renginde, haziran ve ağustos aylarında ise mor renginde çiçekler açar. Daha çok olgunlaştıkça kırmızı rengine bürünür. Kızılcık tohumu ekilip bu evreleri geçtikten sonra kızılcık meyvesi meydana gelerek olgunlaşır ve tüketilir. Sağlık açısından faydası olan kızılcık meyvesi meyve suyu, sos, marmelat ve reçel olarak tüketilir.

Kızılcık tohumu nasıl çimlendirilir;

 • Kapalı bir mekanda 20 derecenin üstünde tohumları torf yüzeyine ekiniz.
 • Tuzlu topraklarda iyi gelişmez kireçli topraklar tercih edilmeli.
 • Ektiğiniz kızılcık tohumlarını üzeri kapanacak halde kapatınız.
 • Susuz bırakmamanız gerek tohumları bolca sulayınız.
 • Tohumları ektiğiniz saksıyı sararak 4-6 hafta buzdolabında bekletiniz. 
 • Hava almasını engelleyecek şekilde sardığınız tohumları buzdolabından çıkardıktan sonra 15 derece olan aydınlık ve serin yerde kızılcık tohumlarınızın çimlenmesini bekleyiniz.
 • Yaprakların dökülmesi ve yaprakların çiçeklenme dönemi arasında budama yapmak en uygun zamandır.
 • Tohumlarınızı eğer buzdolabında iken iyice sarmaz iseniz hava alırsa tohumlarınız çürüyebilir.

Uyguladığınız bu süreçten sonra tohumlarınız kısa bir süre içinde çimlenecektir. Daha sonra geçirdiği evreleri atlatarak size kızılcık meyveleri vermeye başlayacaktır.

]]>
Kızılcık Macunu https://www.kizilciklar.com/kizilcik-macunu.html Sun, 02 Dec 2018 13:15:48 +0000 Kızılcık Macunu, Kızılcık meyvesi sonbahar mevsiminin geldiğinin en büyük habercisidir. kızılcık ağacı ortalama 5-6 metre uzunluğunda olan çalı şeklinde sarı çiçeğe sahip olan meyvesi ise koyu kırmızı renkte olan bitk Kızılcık Macunu, Kızılcık meyvesi sonbahar mevsiminin geldiğinin en büyük habercisidir. kızılcık ağacı ortalama 5-6 metre uzunluğunda olan çalı şeklinde sarı çiçeğe sahip olan meyvesi ise koyu kırmızı renkte olan bitki türüdür. C vitamini bakımından oldukça zengin yapıya sahip olduğu için kuvvetli bir antioksidan olarak görev alır. Fakat kızılcık meyvesi çok çabuk olgunlaştığı için uzun süre kendisi tüketilmez. Bu yüzden kızılcık meyvesinden farklı ürünler elde edilerek kış aylarında tüketimi gerçekleşir. Bu çeşitler ise kızılcık şerbeti, kızılcık suyu, kızılcık marmelatı, kızılcık sosu veya kızılcık macunu olarak hazırlanıp tüketimi gerçekleşir. Kızılcık meyvesinin sadece etki kısmından değil bunun yanı sıra kabuk kısmından da yararlanılır. Hatta yaprak kısmı kullanılarak yaraların iyileşmesi sağlanır. Kızılcık macunu yapabilmek için kızılcıkların en olgunlaşmış olanları seçilmelidir. Kışın tüketimini gerçekleştirmek vücut direncini artırıcı özelliğe sahiptir. Kızılcık macununu herkes kendi evinde kolayca hazırlayabilir. Kızılcık macunu yoğun kıvama sahiptir. Tadı bakımından ise ekşi ve mayhoş yapıdadır.

Kızılcık Macunu Malzemeler
 • Kızılcık
 • Su 
 • Şeker
 • Limon tuzu
Kızılcık Macunu Yapılışı: Olgunlaşmış olan kızılcıklar derin bir tencereye alınarak üzerine su eklenir. Eklendikten sonra ocağın üzerine bırakarak kızılcıkların çekirdeğinden ayrılana kadar kaynatılması gerekir. Ayrıldıktan sonra ocak üzerinden alınarak soğumaya bırakılır. Soğuyan kızılcıkları kevgir yardımı ile süzüp püre haline getirilir ve böylece çekirdeğinden ayrılmış olur. Elde edilen pürenin üzerine şeker ve limon tuzu eklenerek kısık ateşte biraz kaynatıp kıvam halini alması sağlanır. Daha sonra bu karışımı yayvan kaplara boşaltarak güneş gören bir yere koymalıyız. 2 gün aralıklarla karıştırıp suyunu çekmesi sağlanır. Son olarak artık bu macunları kavanozlara koyarak sofranızda tüketimi hazır hale gelir. Cam kavanozları serin bir ortamda muhafaza edilmelidir. Tüketileceği zaman mutlaka kuru kaşık yardımı ile alınmalıdır.
]]>
Kızılcık Faydaları https://www.kizilciklar.com/kizilcik-faydalari.html Mon, 03 Dec 2018 09:57:58 +0000 Kızılcık Faydaları: Kızılcık Mart ve Nisan aylarında çiçek açan küçük bir bitkidir. Kızılcık ağacı sert ve sağlam bir yapıya sahiptir. Kızılcık görüntüsü ile herkesi cezbeder. Kıpkırmızı rengi ve şeker gibi tad Kızılcık Faydaları: Kızılcık Mart ve Nisan aylarında çiçek açan küçük bir bitkidir. Kızılcık ağacı sert ve sağlam bir yapıya sahiptir. Kızılcık görüntüsü ile herkesi cezbeder. Kıpkırmızı rengi ve şeker gibi tadı ile çok lezzetli bir meyvedir. Ayrıca kızılcık çok güzel bir kokuya sahiptir. Kızılcık küçük meyvelerdir. Kızılcık tam eski çağlardan beri var olmuş bir meyvedir. Kızılcığın çiçeği sarı renklidir. Ama meyvesi ise kıpkırmızı renge sahiptir. Aslında kızılcık ilk olmaya başladığı zamanlarda rengi açık pembe ve açık kırmızı arasındadır. Ve tadı yüzümüzü buruşturacak kadar ekşidir. Ama zamanla olgunlaşan kızılcık hem tatlanır hem de rengi koyulaşır. Kızılcığı çiğ şekilde yiyemeyen kişiler suyunu içebilir ya da marmelatını da yiyebilirsiniz. Ayrıca kızılcık battaniye boyamak için de kullanılır.

Kızılcığın Faydaları
 • Kızılcık içerisinde bulunan C vitamini bizim mikroplara karşı korunmamızı sağlar. Bizi dışarıdan vücudumuzun içine girecek olan her türlü bakteri, virüs ve mikroplardan korur.
 • Kızılcık tam bir antioksidan maddesidir diyebiliriz. Kızılcık içerisindeki antioksidan maddesi kızılcığın bir çok sağlık sorununa çözüm yolu olmasını sağlamaktadır.
 • Kızılcık özellikle enfeksiyonel hastalıklar başta olmak üzere kanser, idrar yolları enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonlarına ve diğer çeşitli enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir. 
 • Özellikle kızılcık küçük yaştaki çocuklara yedirilmelidir. Çünkü küçük yaştaki çocuklar genelde idrar yolu enfeksiyonu hastalığına yakalanırlar. Bu hastalığın giderilmesinde de kızılcığın bir çok etkisi vardır. Aslında idrar yolları hastalıkları ebeveynler tarafından pek önemsenmeyen bir hastalık olsa da aslında tehlikelidir. Çünkü bu hastalık zamanla böbrekler ve diğer sindirim sistemi organlarını tehdit etmeye başlar. Hatta hastalığın ilerlemesi durumunda erkeklerde prostat hastalığı bile ortaya çıkabilir. Önlemimizi erken almamız gerekir. Bu hastalığın tedavisi için belirli bir miktar kızılcık kaynatılarak tüketilebilir.
 • Kızılcık aynı zamanla diş sağlığına da çok faydalıdır. Kızılcığın içerisinde bulunan proantosiyanidin maddesi dişlerin üzerine yapışan çeşitli yiyecek ve içecek kalıntılarının temizlenmesinde önemli rol oynar. Ve bu sayede diş çürümeleri engellenmiş olur. Ayrıca diş üzerinde ve çevresinde çeşitli plakların oluşmasını ve diş üzerinde bulunan asitlerin üretilmesini engeller. Bu sayede asit dişlerimizi tahriş edemez.
 • Solunum yollarında enfeksiyon hastalıkları olan kişiler de kızılcık tüketmelidir. Rahatlatıcı özelliğe sahip olan kızılcık rahat nefes almamızı sağlamaktır.
 • Kızılcık vücut hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda cilt problemleri çeken kişilerin de bol bol kızılcık yemeleri gerekir. Çünkü kızılcık cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir.
 • Kızılcık soğuk olan kış aylarında nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi geçici rahatsızlıklara karşı da vücudun dirençli olmasını sağlar. Tabi ki kızılcık kış aylarında çiğ halde bulunmaz. O yüzden mevsiminde kızılcık toplanmalı ve kışın yemek üzere kurutulmalıdır. Ama kurutulmuş kızılcığın faydalı olması için taze olması gerekir. İkinci yıla kalmış olan kuru kızılcıklar hem lezzetli olmaz hem de lezzetli olmadığı için vücuda bir faydası olmaz. Bu yüzden kuru kızılcık ve yaş kızılcık tazeyken tüketildiğinde vücuda daha fazla yarar sağlar.
 • Antitümör etkisine sahip olan sayılı meyveler arasındadır. Kızılcığa bu özelliği içerisindeki polifenolik maddesi sağlar. Kızılcık içerisindeki bu madde sayesinde meme, kolon ve prostat gibi çeşitli kanser türlerinin tedavisinde kullanılan bir besin olmuştur. Bundan dolayı düzenli kızılcık tüketmemiz yapmamız gerekir. Çünkü kızılcık kanser riskini azaltır.
 • Ayrıca kızılcık obezite hastalığı ile de mücadele de görev yapar.
 • Kabızlık, ishal gibi bağırsak sorunlarının giderilmesinde ve mide hastalıklarından biri ve en tehlikelisi olan ülser hastalığının engellenmesinde de önemli rol oynar. Kızılcık bağırsakların temizlenmesinde ve bağırsaklarımızın daha]]> Bebeklere Kızılcık Suyu Verilirmi https://www.kizilciklar.com/bebeklere-kizilcik-suyu-verilirmi.html Mon, 03 Dec 2018 19:54:10 +0000 Bebeklere kızılcık suyu verimi, kızılcık içinde bulundurduğu çeşitli vitamin ve proteinlerden dolayı önemli besin deposudur. Fakat fazla doz kullanımında ishal ve kabızlık hastalıklarının belirticisi durumundadır. Bebeklere Bebeklere kızılcık suyu verimi, kızılcık içinde bulundurduğu çeşitli vitamin ve proteinlerden dolayı önemli besin deposudur. Fakat fazla doz kullanımında ishal ve kabızlık hastalıklarının belirticisi durumundadır. Bebeklere kızılcık suyu verilir mi sorusuna geldiğimizde bebek maması, çeşitli kimyasal yiyecek ve içeceklerine kıyasla daha etkin rol oynamaktadır. Vücut direncine, sıtma hastalıklarına, gaz çıkarmada fazla abartılmayacak şekilde kullanıldığında herhangi bir problem söz konusu bulunmamaktadır.

  Bebeklere kızılcık suyu verilir mi sorusuna kızılcık suyunun yanında, elma suyu, kayısı suyu gibi vitamin deposu yüksek yiyeceklerin de kullanılması gerekir. Çünkü bu tür içeceklere, herhangi bir makine ya da kimyasal karışmadığı için güvenle tüketilebilir. Bu yüzden bebeklerin gelişimi için anne sütünün yanında gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Kızılcık mevsiminde toplanıp dondurma işlemi görse bile herhangi bir bozulma söz konusu olmaz. Böylece her mevsim bebekler için vazgeçilmez bir besin deposu olmaktadır. Kızılcık çoğu hastalığa çare olduğu gibi bebeklerin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bebeklerde görülen gelişim hastalıklarını önemli derecede engellediği gibi kanser, kalıcı ve büyük hastalıkların önüne geçmektedir. Kızılcık kullanımının basit olması gibi bulunmasında da pek bir zorluk yaşanmamaktadır. Aile fertlerinin bebekler için özenle kullanımında fayda vardır.

  Bebeklere kızılcık suyu verilir mi sorusuna cevaben dozunda kullanıldığı taktirde hiç bir problem yaşanmayacağı söylenmektedir. Bebeklere kızılcık suyu verimine bunun için önemle dikkat edilmelidir. Dozajı ve günlük kullanımı çocukların yaşına göre değişiklik gösterebilir bu konuya önemle dikkat edilmesi gerekmektedir olası takdirde çok kullanıldığında yan etkileri gözle görülür bir şekilde ortaya çıkmaktadır.
  ]]>
  Kızılcık Çekirdeği https://www.kizilciklar.com/kizilcik-cekirdegi.html Mon, 03 Dec 2018 20:59:29 +0000 Kızılcık çekirdeği, kızılcık bildiğimiz kalın gövdesi olan ağaçlara benzemez. Çalı şeklinde çok yüksek olmayan bir bitkidir. Kızılcık, meyvesinden şurubuna, marmelatından, çekirdeğine kadar şifa deposu olan bir bitkid Kızılcık çekirdeği, kızılcık bildiğimiz kalın gövdesi olan ağaçlara benzemez. Çalı şeklinde çok yüksek olmayan bir bitkidir. Kızılcık, meyvesinden şurubuna, marmelatından, çekirdeğine kadar şifa deposu olan bir bitkidir. 
  Bu bitkiyi çekirdekten çimlendirerek yetiştirip faydalanabiliriz. Bunun için kızılcık meyvelerinden olgunlaşanları alıp kızılcık çekirdeklerini çıkararak etli kısımlarını temizliyoruz. Daha sonra kızılcık çekirdeklerini, içinde az miktarda kum olan bir plastik şişeye atarak 5-10 dakika çalkalıyoruz. Bu sayede çekirdeklerin üzerindeki tabaka gidiyor. Kızılcık çekirdeği daha sonra suyun içerisine atılıp 2 gün bekletiliyor. Süre sonunda sudan alınan çekirdekler içinde ıslak torf toprağı olan bir poşete konarak, ağzı sıkıca bağlanarak buzdolabında 3 ay bekletildikten sonra bahçenize yada saksınıza ekilebiliyor. Bu sayede elinizin altında bir şifa deposu olan kızılcık çekirdeğine ulaşmanız çok daha kolaylaşmış olur.

  Kızılcık çekirdeğinin faydaları
  • Kızılcık çekirdeği magnezyum, kalsiyum, potasyum mineralleri ve A,C,E,K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Kızılcık çekirdeği içerdiği melatonin hormonu sayesinde kanserle mücadelede çok önemli yere sahiptir. Bu nedenle melatonin içeren ilaçların genelinde kızılcık çekirdeği bulunur. 
  • Çok eski tarihlerde kızılcık çekirdeğinden karışımlar yaparak, ateş düşürücüler elde edilirdi. Özellikle çocuklarda kimyasal ilaçları kullanmak istemeyen anne ve babalar ateşlenmelere karşı kızılcık çekirdeğini kullanmayı tercih etmektedirler. Bunun için 1 litre suyu ocakta kaynatıp içine 1 yemek kaşığı havanda çok parçalamadan dövdüğumüz kızılcık çekirdeğini atarak 5 dakika ağzı kapalı ve kısık ateşte kaynatıp çay bardağıyla içildiği taktirde iyi bir ateş düşürücü olarak görev yapar. 
  • İshal için kızılcık çekirdeği kullananlar çok faydasını görür. Bunun için, birkaç tane kızılcık çekirdeğini havanda çok parçalamadan dovüp 2 su bardağı suyla 5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra fazla soğutmadan içilirse ishale iyi geldiği bilinmektedir. 
  • Ayrıca kızılcık çekirdeğinin başka önemli bir faydası da, bakterilerin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonu ile savaştığı ve kötü kokuları yok ettiğidir.
  • İnsan bağırsağında bulunan koli basili, bir takım enfeksiyonlara neden olarak ateşlenmelere neden olur. Böyle bir durum karşısında kızılcık çekirdeği kullanılması, içerdiği benzoik asit sayesinde bakterinin çoğalmasını önleyerek hastalığın tedavisine yardımcı olur.
  Hiç bir bitki tek başına mücizevi etkiler göstererek her tür hastalık tedavisinde kullanılmamalıdır. Bu tarz uygulamalar, hastalık sırasında önce uzman bir doktora gittikten sonra doktorun da onayıyla yapılacak yardımcı tedavilerdir. Ne kadar faydalı olursa olsun uygun tüketilmemesi ve aşırıya kaçılması durumunda zararsız, masum görünen her şeyin ciddi yan etkilerinin olabileceği asla unutulmamalıdır. Tabiki kızılcık çekirdeğinin de birtakım zararları vardır. Örneğin kan sulandırıcı ilaç kullanan kalp ve damar hastaları muhakkak bu tarz bitkiler kullanırken doktor onayı almalıdır. Böbrek taşı için kullanılırken böbreğin başka kısmında zararlı olabilir.
  ]]>
  Kızılcık Otu https://www.kizilciklar.com/kizilcik-otu.html Tue, 04 Dec 2018 14:00:30 +0000 Kızılcık otu; yaprakları uzun veya kısa saplı, çoğunlukla çatallı tüylüdür. Çiçekleri şemsiye ve salkım şeklinde çıkmaktadır. Yaklaşık 40 çeşit türü bulunmaktadır. Kızılcıkgiller familyasından olup, çoğun Kızılcık otu; yaprakları uzun veya kısa saplı, çoğunlukla çatallı tüylüdür. Çiçekleri şemsiye ve salkım şeklinde çıkmaktadır. Yaklaşık 40 çeşit türü bulunmaktadır. Kızılcıkgiller familyasından olup, çoğunluğu çalı, ağaç halindedir. Kış ayları yapraklarını döken veya her mevsim yeşil olan bir bitkidir. Ülkemizde yetişen türleri sarı çiçekli olan kızılcıktır. Boyları 7 metreyi bulmaktadır. Çalı şeklinde ve kısa boylu olan kızılcık ağaçları da bulunmaktadır. Kış aylarında yapraklarını döker ve çiçekleri yapraklarından önce açmaktadır. Meyveleri sonbahar ayında olgunlaşmaktadır. Meyvelerin rengi parlak ve kırmızı renktedir. Lezzeti oldukça mayhoştur. Şekli oval ve silindir şeklindedir. Meyveleri yenir ve meyvelerinden meyve suyu ve şurubu yapılmaktadır.

Kızılcık otunun faydaları nelerdir;

Meyveleri ishali keser ve kabızlık yapmaktadır. Meyve kabukları ateşi düşürür ve ağız yaralarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda vücuda enerji verir. Kızılcık ağacının gövde kabuklarından suda kaynatılarak yararlanılmaktadır. Bağırsak parazitlerine etkili olmaktadır. Ayrıca kurutulmuş gövde kabukları parçalanıp 50 gram 1 litrede olmak üzere kaynatılır ve günde 3 veya 4 bardak içilmektedir.

Kızılcık otunun  içeriği C vitamini ve lif açısından oldukça zengindir. Ayrıca vücuttaki bağışıklık sisteminin güçlenmesi için fosfor, demir, manganez ve potasyum minerallerini içermektedir. Bu mineraller sayesinde vücuda enerji vererek oluşabilecek rahatsızlıklara karşı bizi korumaktadır.

Aynı zamanda mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Hazımsızlığa ve gaz önleyici etkileri bulunmaktadır. İltihaplanmayı önler ve alerjik rahatsızlıkları azaltır. Ateş düşürücü özelliği ile menopoza da çok faydalıdır. Böbrek taşlarının düşürülmesine de yardımcıdır. Kızılcık ağacının kabukları ishali kesmeye yardımcı olurken, meyveleri ishal yapıcı özelliğe sahiptir.

Kızılcık otunun yaprakları ezilip yaralara sürüldüğü zaman kısa zamanda iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Kızılcık meyvelerinden reçel, komposto ve meyve suyu yapılmaktadır. Kızılcık suyu aynı zamanda uykusuzluğa çok iyi gelmektedir. 
]]>
Kızılcık Turşusu https://www.kizilciklar.com/kizilcik-tursusu.html Wed, 05 Dec 2018 09:33:22 +0000 Kızılcık Turşusu: Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olan ve muhakkak her yemeğin yanında olması gereken turşu sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ülkemizde turşu genellikle kış mevsiminde tüketilmek için haz Kızılcık Turşusu: Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olan ve muhakkak her yemeğin yanında olması gereken turşu sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ülkemizde turşu genellikle kış mevsiminde tüketilmek için hazırlanır. Yaz sebze ve meyvelerini kışın sağlıklı bir şekilde tüketmek için çeşit çeşit turşular hazırlanır. Hazırlanan sebze ve meyve turşuları yağ içermediğinden dolayı kalori açısından oldukça ideal ve tercih edilen bir lezzettir. Özellikle zayıflamak isteyenlerin, diyet yapanların oldukça sık tercih ettiği bir lezzettir. Birçok faydası olan turşu; mide rahatsızlığı ve hazımsızlık yaşayan kişilere iyi gelmektedir. Sindirim sistemini düzenleyen turşu, reflü ve kabızlık gibi sorunları olan kişiler için de tercih edilebilir. Bilindiği gibi birçok meyve ve sebzenin turşusu hazırlanmaktadır. Yapılan turşular arasında meyve olarak en çok tercih edilen meyve kızılcıktır. Birçok faydası bulunan kızılcık meyvesinin turşusu sağlık açısından da oldukça yararlıdır.

Kızılcık Turşusu Malzemeleri;
 • 1 kilo kadar kızılcık 
 • Kaya tuzu
 • Nohut
 • Sirke  
 • Limon tuzu
Kızılcık Turşusu Nasıl Yapılır, İlk önce kızılcıklar temizlenir. Daha sonra bol su ile temizce yıkanır. Yıkanan kızılcıklar turşunun hazırlanacağı kaba alınır. Ardından koyulan kızılcıkların üzerine nohut ilave edilir. Ardından ayrı bir kabta kaya tuzu, limon tuzu ve sirke karıştırılır. Eklenen suyla turşu suyunu hazırlamış olursunuz. Daha sonra hazırlanan turşu suyunu kızılcıkların üzerine eklenir. Kızılcıkların üzeri tamamen turşu suyuyla örtülünce üzeri sıkı bir şekilde kapatılır. Yaklaşık olarak bir ay gibi bir süre beklenilir. Daha sonra kızılcık turşumuz sunuma ve yemeye hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
Kızılcık Bitkisi https://www.kizilciklar.com/kizilcik-bitkisi.html Thu, 06 Dec 2018 03:48:48 +0000 Kızılcık,ülkemizde yabani olarak yetiştiği gibi kültürel olarak ve bahçe yetiştiriciliğinde de tercih edilen bir bitkidir. .Latince ismi Cornus Mas olan kızılcık; Eryen, Kiren, Zağal, Güren, Kevren, Çum, Eyir olarak da Kızılcık,ülkemizde yabani olarak yetiştiği gibi kültürel olarak ve bahçe yetiştiriciliğinde de tercih edilen bir bitkidir. .Latince ismi Cornus Mas olan kızılcık; Eryen, Kiren, Zağal, Güren, Kevren, Çum, Eyir olarak da adlandırılır.

Kızılcık fiziksel özellikleri

Kızılcık, çalı yada küçük ağaç görünümlü bir bitki olup boyu 7-8 m büyüklüğünde olabilir. Kızılcık bitkisi dik yayvan ve sarkık şekillerde olabilir. Baharda önce sarı renkte çiçek açar. Meyvesi yumurta şeklinde olup tüysüz içi çekirdekli ve kırmızı renktedir. Meyvesi sonbaharda olgunlaşıp ekşi ve buruk tadı vardır. Kızılcık çok güçlü ve topraktaki nemden daha fazla faydalanmak için derine inmeyen bir kök sistemi oluşturur. Kızılcık gövdesi 1-6 daldan oluşabilir. Gövdeleri sarımtırak kabuklu ve levhalar halindedir.
Genç dallar  kırmızımsı ve  kahverengidir. Dip sürgünlü olduğu için kendini yenileme özelliğinden dolayı çok uzun ömürlü bir bitkidir. 80 ile 100 yıl arası yaşayabilirler. 

Yaprak ve meyve özellikleri

Kızılcık yaprakları 3-8 cm boyunda, 3-5 cm genişliğinde, yumurtamsı yuvarlak, sivri uçlu  olan yapraklar parlak yeşil renklidir. Yaprakların alt kısmında yakıcı tüyler mevcuttur. Sonbaharda bu yapraklar pembeleşip  kızarır. Kızılcık çiçekleri açmaya diğer meyve çiçeklerinden önce açar. Açmaya  şubat ayı başlar ve 2-4 hafta devam eder. Kızılcık çiçekleri 2-3 cm boyunda sarı ve şemsiye formundadır. Çiçek halkaları dörder parçalıdır. Kızılcık meyvesi ise 1-2 cm boyunda yuvarlak oval şeklinde olan meyve önceleri yeşil olgunlaştığında parlak kırmızı renklidir.
]]>
Kızılcık Pekmezi https://www.kizilciklar.com/kizilcik-pekmezi.html Thu, 06 Dec 2018 04:08:59 +0000 Kızılcık Pekmezi; Kızılcık; kırmızı renkte meyve olup sarı renkte çiçek açar. Altı, yedi metre kadar uzayan bir ağaçtır. Karadenizde olmak üzere anadolu'nun her yerinde yetişir. Mayhoş bir tadı olan bu meyve bol suyu sever Kızılcık Pekmezi; Kızılcık; kırmızı renkte meyve olup sarı renkte çiçek açar. Altı, yedi metre kadar uzayan bir ağaçtır. Karadenizde olmak üzere anadolu'nun her yerinde yetişir. Mayhoş bir tadı olan bu meyve bol suyu sever. Eylül, Ekim gibi ayında olgunlaşır ve toplanır. Saklama koşulları açısından kurutulmuşu daha makbuldür. Genelde marmelat, şerbet, hoşaf, reçel, komposto ve ekşisi yapılarak da tüketilir. Eski çağlarda tıbbi olarak ilaç yapımında kullanılan kızılcık tekstil ürünlerinde ise boyama işlemi için kullanılmıştır.

Kızılcığın Faydaları;

Kızılcık fazla miktar da potasyum, sodyum, bakır, demir, kalsiyum, manganez açısından zengindir. Kendisinde vücut sağlığı için önemli olan;  A,C,E ve K vitaminleri bulunur. İçerisinde c vitamini bol olduğu için antioksi'dandır ve kışın yakalandığımız soğuk algınlığına iyi gelir. Bunun dışında idrar yolu enfeksiyonuna ve kansere iyi geldiği bilinir. Vücuda pek çok faydası olduğu gibi, vücut direncini arttırır ve zinde olmamızı sağlar. Böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olur. Soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz rahatsızlığına iyi gelir. Bağırsak ve ağız yaralarına faydası olur. Vücutta oluşan iltihap ve alerjilere iyi geldiği bilinir. C vitamini açısından zengin olan kızılcık; uykusuzluğa, kalp damar hastalığına ve diş çürümesine iyi gelir. Kızılcık suyunu diyabet hastalarının içmesi önerilir. İshale iyi geldiği bilinir ve bu sebeple fazla kullanıldığında kabızlığa sebep olur.  Kolesterolü düzenler.  Kadınlar için önemli olan menepoz dönemini geciktirir ve önler. Ayrıca çocukların gelişimi için çok faydalıdır.

Kızılcık Pekmezi İçin Malzemeler;
 •  1 kg kızılcık
 •  1,5 kg şeker
 •  1 adet limon
Kızılcık Pekmezinin Yapılışı;

Öncelikle kızılcıklar temizlenir ve kaynamaya bırakılır. İyice kaynatılır ve ezilir. Başka bir tencereye ilave edilip bir taşım kaynatıldıktan sonra şekeri ve limonu dakatarak tekrar kaynatılır ve pekmezimiz hazır.

Kızılcık Pekmezi Saklama Koşulları; Serin, ışık görmeyen, nem ve küf olmayan yerde saklanması önerilir.
]]>
Kızılcık Suyu https://www.kizilciklar.com/kizilcik-suyu.html Thu, 06 Dec 2018 22:44:37 +0000 Kızılcık suyu, Kızılcıkgiller familyasından olan kızılcık kısa boylu sarı çiçekli ağacın bir meyvesidir. Bu meyve çeşidi daha çok Akdeniz sahillerinde  Güneydoğu bölgelerinde yetişmektedir .Meyvesi çiğ olarak tüketil Kızılcık suyu, Kızılcıkgiller familyasından olan kızılcık kısa boylu sarı çiçekli ağacın bir meyvesidir. Bu meyve çeşidi daha çok Akdeniz sahillerinde  Güneydoğu bölgelerinde yetişmektedir .Meyvesi çiğ olarak tüketilebilen kızılcık içerisinde barındırdığı C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca kızılcık portakaldan ve mandalinadan iki kat daha fazla C vitaminine sahiptir. Sadece meyvesi değil ağacın yaprakları, gövdesi değil kısaca ağacın her yeri şifa kaynağıdır. Dağlarda yetişen kızılcıklar şurup şeklinde de tüketilmektedir. Fakat çoğunlukla marmelat şeklinde tüketilen bu meyve mayhoş bir tada sahiptir. Kızılcık başlı başına bir vitamin deposudur. Kızılcık suyundan şerbet, reçel, marmelat ve kızılcık ekşileri yapılarak kısırlarda salatalarda mercimek köftelerinde limon yerine kullanılmaktadır.

Kızılcık suyu nasıl yapılır
 • Bir kilo kızılcık
 • Bir buçuk kilo şeker
 • 1 litre su
Kızılcık suyu mükemmel bir rengi sahiptir. Hem görüntü açısından hemde lezzet açısından oldukça lezzetli olan kızılcık suyunun nasıl yapıldığını öğrenelim. Toplamış olduğunuz kızılcıkları güzelce ayıklayarak saplarından ayırınız ve daha sonra bir kilo kızılcığı yıkayarak bir tencerenin içerisine koyun kızılcıkların üzerine bir litre su ekleyerek ocağa koyun ve  iyice kaynamasını sağlayınız. İyice kaynadığından emin olduğunuz kızılcıkların içerisine bir buçuk kilo şeker koyarak kaynatmaya devam ediniz. Ve şekerin iyice erimesini sağlayınız. Şeker eridikten sonra kızılcık suyunu indirmeye yakın yarım limon suyunu içerisine sıkarak bir tülbent veya süzgeç ile güzelce süzünüz. Soğuması için bir kenarda bir müddet bekletin ve daha sonra kızılcık suyunuzu buzdolabına koyarak azar azar tüketebilirsiniz. İsteğe göre kızılcık suyuna buz ilave ederek tüketebilirsiniz. 

 Kızılcık suyunun kullanım alanları nelerdir
 • Vücut direncinde önemli bir etken olan kızılcık meyvesi zinde kalmanızı sağlar.
 • Ağzınızda oluşan aft ve yaralara her çeşit alerjilere iyi gelir.
 • İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşlarına iyi geldiği söylenmektedir.
 • Gece altına çiş kaçıran çocuklarda kızılcık yapraklarından bir ilaç hazırlayarak çocuğun bu sorundan kurtulmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yanık ve yaralara iyi gelen kızılcık kanın pıhtılaşmasını arttırır
 • Ateş düşürücü olan kızılcık kabuğu ile birlikte tüketildiğinde iyi bir ishal kesicidir.
 • Doktorlar kalp hastası olan insanlara mutlaka kızılcık suyunu ve kurutulmuş kızılcık çayı olarak tavsiye etmektedirler.
 •  Soğuk kış günlerinde sobanın üzerinde kaynayan kızılcık çayı ve içerisine bir miktar sıkılacak olan limon harika doğal bir soğuk algınlığı ilacıdır.
 • Böbrek taşı olan insanların sabah akşam birer bardak kızılcık suyunu içmelerinin faydalı olduğu belirtilmiştir. 
 • Özellikle midesinde ülser olan kişilerin kızılcık suyunu içerken dikkat etmeleri gerekir. 
]]>
Gebelikte Kızılcık Suyu https://www.kizilciklar.com/gebelikte-kizilcik-suyu.html Fri, 07 Dec 2018 05:59:25 +0000 Gebelikte Kızılcık Suyu, Kızılcık meyvesi kısa boylu ağaçlarda yetişen bir bitki çeşididir. İçeriğinde bol miktarda potasyum ve sodyum mineralleri içerir. Bu minerallerin haricinde içerisinde demir, kalsiyum ve bakır mineral Gebelikte Kızılcık Suyu, Kızılcık meyvesi kısa boylu ağaçlarda yetişen bir bitki çeşididir. İçeriğinde bol miktarda potasyum ve sodyum mineralleri içerir. Bu minerallerin haricinde içerisinde demir, kalsiyum ve bakır mineralleri açısından da zengin olduğu bilinmektedir. Oldukça faydalı olan bu meyvenin gebelik döneminde tüketilmesinde hiç bir problem yoktur. Aksine zararından ziyade oldukça faydası bulunmaktadır. Gebelik döneminde aş erme döneminde çok fazla ekşi isteyen kişiler özellikle tercih etmektedir. Kızılcık meyvesi aynı zaman da kişide cilt sağlığı, diş sağlığı ve hücre yenilenmesinde oldukça etkilidir. Gebe olan bayanlarda zaman geçtikçe bu problemlerin ortaya çıkası çok azla görülür. Bu meyveyi tüketerek cilt ve diş sağlığı korunmuş olur.

Gebelikte Kızılcık Suyu ve Faydaları
 • Gebelik döneminde anne adayları genellikle ilaç kullanamazlar bu yüzden anne adayları nezle, grip soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda yüksek miktarda C vitaminine sahip olduğu için kızılcık suyu kullanımı fayda sağlayacaktır.
 • Bu hastalıkların yanı sıra gebelik döneminde çok sık görülen obezitelik ve kabızlık problemlerini ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir. 
 • Gebelik döneminde anne adayı stresli olduğu için stres etkisini da azaltır. 
 • Yine gebelik durumunda anne adayı geceleri uyku problemi yaşadığı için her gece yatmadan önce bir su bardağı içerse deliksiz bir uyku uyumasını sağlayacaktır.
 • Hamilelik döneminde çok görülen ishal durumunu ortadan kaldırır.
 • Bağırsak temizler ve bağırsak sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir.
 • Böbreklerde böbrek taşı oluşumunu engeller.
 • Düzenli olarak her akşam içildiğinde ülser riskini azaltır.
 • İdrar yollarında oluşan enfeksiyonun giderilmesinde tüketilir.
 • Solunum yolları enfeksiyonlarına iyi gelir.
]]>
Kızılcık Aşısı https://www.kizilciklar.com/kizilcik-asisi.html Fri, 07 Dec 2018 12:56:23 +0000 Kızılcık aşısı, nasıl olduğunu anlatmadan önce kızılcığın nasıl bir meyve olduğunu anlatayım. Kızılcık kızılcıkgillerden olan bir ağacın adıdır. 5-6 metre uzunluğunda sarı çiçekli çalı şeklinde olan bir ağa Kızılcık aşısı, nasıl olduğunu anlatmadan önce kızılcığın nasıl bir meyve olduğunu anlatayım. Kızılcık kızılcıkgillerden olan bir ağacın adıdır. 5-6 metre uzunluğunda sarı çiçekli çalı şeklinde olan bir ağaçtır. Ayrıca C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Üremesi tohumlar sayesinde gerçekleşir. Kızılcık meyvesinin tadı ekşimtrak ve mayhoştur Tazesi ve kuru olarak tüketildiği gibi reçel, tarhana, hoşaf, marmelat gibi değişik şeylerde tüketilmektedir. Kızılcığın faydaları midedeki gazı önler ve ağızdaki yaraları iyileştirir. Aynı zamanda mikrop öldürücü özelliğe sahiptir kızılcık iltihapları engeller ve alerjileri önler, kanın pıhtılaşmasını sağlar, böbrek taşının düşmesine yardımcı olur,  vücut direncini arttırır, bağırsak yaralarınada faydalıdır.

Kızılcık Aşısı Nedir nasıl yapılır

Doğal ortamda kendiliğinden yetişen  kızılcık ağaçları çiçeklenmeden önce ilkbaharda budanmaktadır. Oluşan bir yaşlı sürgünlere T veya yongalı gözyaşı aşısı uygulanır. Tohumdan elde edilen veya dip sürgünlerinde elde edilen şey kızılcık suyudur. Bu kızılcık suyu elden bazı işlemlerden geçerek kızılcık aşısına dönüşür. Kızılcık aşısı ağacın herhangi bir yerine yapılamaz yapılması gereken yer ağacın yeni filizlenmiş dalına yapılmalıdır. Eğer kızılcık aşısı ağacın herhangi bir dalına yapılırsa aşı bir etki göstermez. Bu yüzden yeni filizlenmiş dalına yapılmalıdır.
]]>
Kızılcık Kurusu https://www.kizilciklar.com/kizilcik-kurusu.html Sat, 08 Dec 2018 02:50:54 +0000 Kızılcık kurusu, Genel olarak Karadeniz bölgesinde ağırlıklı olarak görülen kızılcık Türkiye'nin hemen hemen her yerinde yetişmektedir. Suyu çok seven bir bitki türü olan kızılcık kırmızı renkte ve ekşimsi bir lezzete Kızılcık kurusu, Genel olarak Karadeniz bölgesinde ağırlıklı olarak görülen kızılcık Türkiye'nin hemen hemen her yerinde yetişmektedir. Suyu çok seven bir bitki türü olan kızılcık kırmızı renkte ve ekşimsi bir lezzete sahiptir. Eylül ekim aylarında olgunlaşıp toplanır. Kışın kullanılmak üzere komposto, marmelat ve kurusu hazırlanır. Kızılcık kurusunu saklamak kolay olduğu için Anadolu'nun birçok yöresinde bol miktarda bulunur ve kullanılır.

Kızılcık kurusu nasıl yapılır

Olgunlaşan kızılcıklar toplanıp ayıklanır. Daha sonra bir güzel yıkanır suyu süzülür temiz bir bez üzerine serilir güneş altında kurumaya bırakılır. Kuruyan kızılcıklar kesinlikle naylon bir poşetin içinde saklanmamalı bez torbalarda ve rutubetsiz ortamlarda muhafaza edilmelidir.

Kızılcık kurusunun faydaları
 • Melatonin vücudun uykuya geçişte salgılandığı hormona denir. Kızılcık meyvesinin içinde çok fazla bulunan melatonin uykusuzluğa karşı oldukça etkilidir. Kızılcık kurusundan yapılan bir şerbet uykusuzluk ve dinlenme açısından oldukça etkilidir.
 • Hastalıklarda ve gribal enfeksiyonda ateş düşürücü etkisi bulunur.
 • Ağızda oluşan rahatsızlıkları ve aft gibi sorunlara karşı iyi gelir. Ağız bölgesinde bulunan bakterilerin oluşmasını engeller. Kızılcık kurusundan yapılacak kızılcık şurubu ağız bölgesinin steril olmasını sağlar.
 • Kanın pıhtılaşma oranını düzenleyen kızılcık kurusu şeker hastalığı konusunda da birebir etkilidir. Fakat kullanırken çok aşırıya da kaçmamak gerekir.
 • İçinde bulunan bol miktarda antioksidan sayesinde vücudun temizlenmesini sağlar.
 • Kızılcık kurusu lif bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bu yüzden kalp ve damar hastalıklarına ve tansiyonun rahatsızlığını iyileşmesi bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir.
 • Çoğu zaman sıklıkla karşılaştığımız idrar yolu enfeksiyonları üzerinde de oldukça önemli etkisi bulunur. Kızılcık kurusundan yapılan çay bu tarz enfeksiyonlardan kısa sürede ortadan kalkmasını sağlar.
 • Yemek borusu ve midede oluşabilecek rahatsızlıkları engeller.
 • İçerisinde bulunan proantosiyanidinler sayesinde dişleri yapışıp, dişlerde oluşan asitlerin uzaklaşmasını sağlar. Diş sağlığı açısından ve ağız hijyeni bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir.
 • Kızılcık kurusu C ve E vitamini bakımından oldukça zengindir. Bunlar sayesinde insan vücudunda oluşan herhangi bir enfeksiyonun kısa sürede yok edilmesini sağlar. Hergün belirli bir miktarda kızılcık kurusu tüketen kişilerin vücudunda oluşabilecek iltihaplar önemli ölçüde etkilenir.  
 • Son yıllarda büyük bir artış gösteren üzerinde de oldukça etkilidir. Kızılcık kurusunun tümör gelişimi yavaşlattığı gözlenmiştir.
 • Kızılcık kurusu ile yapılan şerbet yaparken oldukça sulandırılması gerekir. Yetişkinlerde günde 2 bardak çocuklarda ise bir bardağın üzerine çıkılmamasında fayda vardır. Çeşitli aktarlardan ya da marketlerden temin edilebileceği gibi kişilerin kendilerinin toplayıp kurutması hijyen bakımından daha etkilidir.
Kızılcık kurusu eğer aktarlardan alınıyorsa tarihine çok dikkat edilmesi gerekir. Olabiliyorsa son senenin ürünleri tercih edilmelidir. Kızılcık kurusu ikinci yılında girdikten sonra yavaş yavaş özelliklerini kaybetmeye başlar. Bunun için en etkili yol kızılcık kurusunu herkesin kendisini yapmasıdır.
]]>
Kızılcık Türleri https://www.kizilciklar.com/kizilcik-turleri.html Sat, 08 Dec 2018 15:39:02 +0000 Kızılcık Türleri: Kızılcık, kızılcıkgiller ailesinden olan bir ağaç ve bunun meyvesidir. Kızılcık türlerinin ağaçları genelde kısa boylu en çok 5–8 m boyu vardır. Kızılcığın yaprakları koyu yeşil, her Kızılcık Türleri: Kızılcık, kızılcıkgiller ailesinden olan bir ağaç ve bunun meyvesidir. Kızılcık türlerinin ağaçları genelde kısa boylu en çok 5–8 m boyu vardır. Kızılcığın yaprakları koyu yeşil, her iki yüzü de tüylü, damarlar paralel ve damarlar boyunca tüyleri vardır.

Türkiye’de Kızılcık Türleri: Ülkemizin içerisinde bulunduğu coğrafya ve iklim özellikleri birçok meyve türüne gen merkezi ile meyvecilik kültürünün beşiği durumundadır.  Türkiye bu kadar derin bir meyvecilik kültürüne sahip olmasına karşın, halen birçok meyve türlerinde standart yetiştiriciliği maalesef yakalayamamıştır. Kızılcık da bu meyve türleri arasındadır. Türkiye, diğer pek çok meyve türünde olduğu üzere kızılcığın da anavatanı olan bölgeleri arasında yer almasından dolayı, çok zengin bir kızılcık popülâsyonuna sahip durumdadır. Bu zengin varlık, değişik seleksiyon çalışmaları ile taranmıştır. Bu konu ile ilgili olarak Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde yapılan araştırma çalışmalarında ise ilk safhada; Bartın Bolu, Düzce, Karabük ve Zonguldak illerinde kızılcık seleksiyonu yapılmıştır. Bunu takiben Bursa, Bilecik, Çanakkale ve Yalova’ da seleksiyon çalışmaları tamamlanmıştır. Bu yapılan çalışmalardan elde edilen iki 2010 yılında “Erolbey 77” ve “Yalçınkaya 77” isimleriyle kızılcık türleri tescil edilerek Türkiye’nin ilk tescilli kızılcık türleri şeklinde “Milli Çeşit Listesi”ne girmiştir.

Kızılcık Türlerinin Özellikleri: Ülkemizde tespit ve tescil edilen Erolbey 77 ve Yalçınkaya 77 kızılcık türlerine ait özellikler şu şekildedir.

Erolbey 77:

 • Meyve ağırlığı;6.85 gr.
 • Et/çekirdek oranı:9.8
 • Suda çözünebilir kuru madde içeriği %15.07
 • C vitamini miktarı (mg/100g): 146.52

Yalçınkaya 77:

 • Meyve ağırlığı;6.03 gr.
 • Et/çekirdek oranı:9.58
 • Suda çözünebilir kuru madde içeriği  %17.61
 • C vitamini miktarı (mg/100g): 168.96

]]>